Manžel má rakovinu plic s metastázami v játrech a nadledvinkách, odmítá další léčbu. Jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 11. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, manželovi diagnostikovali rakovinu pluc s metastazami v jatrech a nadledvinkach. Dalsi vysetreni i léčbu odmítá. Ma zasazenou téměř celou levou plici. Jaka je prosim prognóza bez dalsi lecby. Děkuji

Jana

Váš manžel má pokročilý nádor plic, který se rozšířil do dalších částí těla. Odmítl protinádorovou léčbu a vy se ptáte, kolik času před ním leží — jaká je jeho prognóza.

Vážená Jano,

je to otázka důležitá, jistě ale není lehké se zeptat. Znalost časové osy pomůže naplánovat budoucí péči, zajistit případné potřebné služby a připravit se na možné komplikace. Odpověď závisí na řadě dílčích faktorů: konkrétní typ nádoru, kalendářní a biologický věk pacienta, další případné choroby, celkový funkční stav pacienta. Protože takové údaje k dispozici nemám, mohu vám nabídnout velmi obecnou a velmi nepřesnou informaci. Plicní nádory se zhruba dělí na tzv. nemalobuněčné a malobuněčné. Ty malobuněčné mají horší prognózu než ty nemalobuněčné. I tak ale nemocní, jejichž nemoc se rozšířila mimo plíce (tzv. stadium 4), mají prognózu velmi špatnou. Tedy pacienti s takto pokročilým nádorem plic přežijí 5 let pouze v šesti procentech. Většinou tak jde řádově o měsíce. To znamená, že většina takto nemocných do pěti let zemře. Doporučuji tuto důležitou otázku probrat s ošetřujícím lékařem manžela.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz