Manžel má rakovinu jater. Tlumící léky u něj vyvolávají hyperaktivitu a halucinace, bolesti nezmírňují. Nevím, jak dlouho to já vydržím.

Odpověď na dotaz ze dne 10. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Manžel má rakovinu jater a rozšiřuje se to už kolem krční páteře. Tlumici prostředky vlastně nefungovalo vůbec. A nebojím jednou. Většina léku a to i morfin. A léky na spaní. Oboje v dávkách co mu bylo doporučeno mělo následek hyperaktivity a k tomu halucinace. Bolesti nepřestali. Když jsem chtěla do ambulance bolesti tak mi bylo řečeno panem primářem ze ty léky napíše taky. Mám ho doma. Pořad trpí a už nevím co s nim. Nechala jsem ho odvézt do nemocnice a tam být nechtěl tak ho přivezli zpět. Dostal kapacky a doma opět silel až do rána. Nevím co s tím. Dekuji za odpověď. Čekací lhůty v ambulancích bolesti jsou dlouhé. Nevím jak dlouho to bude trvat a já jak to dlouho vydrzim. Iveta

Iveta

Píšete nám o manželovi, který má pokročilou rakovinu jater a trpí velkými bolestmi a dosud předepsané léky neměly potřebný účinek. Zkoušeli jste pomoc ambulance léčby bolesti.

Vážená paní Iveto,

bez vyšetření pacienta a znalosti dalších důležitých okolností není možné rozepisovat doporučení na nejlepší postup, který by vedl ke zmírnění manželových bolestí. Nejsnazší cestou by bylo buď konzultovat v ambulanci paliativní a podpůrné péče (bývají ve větších nemocnicích), případně se obrátit na domácí hospic ve vašem okolí. Adresář najdete tady (prosím doplnit odkaz). Cílem léčby bolestí u takto nemocných pacientů je zmírnění bolestí a zároveň omezení nežádoucích účinků léků. U některých pacientů nalezení vhodné kombinace nebo vhodné dávky může chvilku trvat, ale ani tak by pacient neměl nesnesitelně trpět. Lékaři z hospice nebo z ambulance paliativní a podpůrné péče mají v tomto ohledu velké zkušenosti a jistě vám dobře poradí.

Chápu, že péče o manžela je pro vás náročná, zvláště když se nedaří dobře zvládat jeho trápení. Snad se vám podaří spojit se s ambulancí nebo hospicem a manželovi pomoci.

S pozdravem

Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz