Manžel má rakovinu jater, metastázy v kostech, ucpané žlučovody. Jak mu pomoci dál?

Odpověď na dotaz ze dne 2. února 2020 zobrazit původní dotaz
Dobri vecer chcela bisomsa opitat na manzela ma 52 roko zistli mu rakovinu pecene a aj kosti ze ma metastazi aj mal zapal v peceniaj krvi a celi zozltnuti bol bavalimu za dva tizdne v nemocnici 3 druhi antibiotika vo forme infuzii proti zapalu aj biopsiu peceni spravili tak zistli ze ma rakovinu metastazi v tele aj kosti a mal zazachpati zlcovod tak dali do zlcovobu steysi alebo akoto povedat roztiahnut zlcovod zebi zlc visiel do creva a ne do krvi je zoslabnuti chudne nechut do jedla a bolisti celeho brucha prosim mozete mi pomohnut ako dalej
Kristina

Vážená Kristino,

váš manžel má zhoubný nádor, který se rozšířil do jater a kostí. Kvůli postižení jater měl zúžené žlučovody a proto mu byly zavedeny výztuže žlučovodů – stenty. Nyní je slabý, nemá vůbec chuť k jídlu a nevíte, co dále.

Hodně záleží na tom, odkud se vlastně nádor šíří, kde je jeho původní ložisko. Jsou nádory, které i v pokročilejším stadiu lze kontrolovat – lze zpomalovat jejich růst a další šíření a tím také ulevit nemocnému a prodloužit jeho život. Jsou ale i nádory, které v tomto stádiu téměř na žádnou léčbu nezareagují, léčba takovým pacientům často přináší jen trápení a důležitější může být léčba průvodních příznaků, jakými jsou bolesti, nevolnosti, zvracení a podobně.

Velmi vám tedy doporučuji s ošetřujícím onkologem společně probrat další postup – o jaký nádor se vlastně jedná, jaké jsou možnosti léčby (nádoru nebo příznaků), co léčba může přinést dobrého a čím naopak může manžela zatížit. Také bych vám moc doporučila vyžádat si poradu s lékařem paliatrem – to jsou specialisté na pokročilé nemoci, kteří umí nastavit dobře léčbu příznaků, probrat se všemi do detailů jednotlivé možnosti a společně s pacientem zformulovat plán budoucí péče, který bude proveditelný, reálný a bude ve shodě s tím, co si nemocný a jeho blízcí přejí. Obvykle tito lékaři pracují v týmech paliativní a podpůrné péče, případně v lůžkových nebo mobilních hospicích.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová