Manžel má neoperabilní nádor mozku, zvažuje se chemoterapie. Pomohla by biologická léčba?

Odpověď na dotaz ze dne 11. ledna 2020 zobrazit původní dotaz
Manzel ma nador na mozku v miste , kde je neoperovatelny. Tlaci mu na motoriku a leva cast tela je necitliva. Ma po ozarkach . Je velice unaveny a spavy. Koncem ledna se ma rozhodnout o podavani chemoterapie. Nevim , zda se muzu lekare poptat n a biologickou lecbu. Manzel ma sice 63 let , ale jeste do 9 mesice 2019 , to byl veky sportovec a pracant. Lekare njkdy nepotreboval a krome nadoru ma vse v poradku a věří , ze bude lip. Proto se ptam na biologickou lecbu , zda by mu mohla aspon trochu pomoci. Děkuji moc za Vaši odpověď. Se srdecnym pozdravem Mruzková.
Dana Mruzkova
Váš manžel má zjištěný nádor mozku, podstoupil ozáření a nyní čeká na rozhodnutí o dalším postupu. Ráda byste věděla, zda by v úvahu přicházela biologická léčba.

Vážená paní Mruzková,

já nejsem onkolog a neumím vám tedy na tuto otázku odpovědět. Chci vás ale ujistit, že v České republice jsou důležité léky většinou dobře dostupné, a pokud by pro vašeho manžela byla biologická léčba indikována, pak ji lékař předepíše. Otázkou tedy bude, zda pro typ nádoru, který má manžel, vůbec nějaká biologická léčba existuje a pokud ano, za jakých podmínek je pro pacienta přínosem. Nádorů mozku je celá řada a záleží na konkrétním typu nebo dokonce podtypu, na rozsahu a některých dalších důležitých charakteristikách, zda ta která léčba je pro nemocného vhodná. Zda přinese vyléčení nebo prodloužení života případně zmírnění průvodních příznaků nebo zda bude pro pacienta spíše jen zátěží, aniž mu přinese jakýkoli prospěch. Na tyto otázky rozhodně ošetřující lékař bude znát odpověď. Jsou to otázky velmi důležité, tak vás chci podpořit, abyste je spolu s manželem ošetřujícímu lékaři položili.

Kdyby výsledek další léčby byl nejistý, nebo dokonce protinádorová léčba další nebyla možná, můžete se obrátit o pomoc a podporu souběžně také na nejbližší ambulanci paliativní a podpůrné péče případně rovnou na hospic – ne proto, že by byl manžel bezprostředně ohrožen úmrtím, ale proto že v hospicích pracují profesionálové, kteří mohou velmi ovlivnit příznaky takových nemocí a výrazně zlepšit i kvalitu života pacientů a poskytnout potřebnou podporu i jejich blízkým.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová