Manžel má nádory na játrech, žlučových cestách, pobřišnici, vodu v břiše. Co čekat a pro něj můžeme udělat?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 9. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,manžel má nádory na játrech ,žlučových cestách,na pobřišnici,vodu v břiše, chemoterapii byla ukončena s tím že už nic nepomůže , žádná léčba už není možná,můžete mi říct jaká je prognóza a zda by s tím ještě šlo něco dělat ,manžel se cítí zatím dobře , samozřejmě má léky na bolest.Dekuji

Helena Hejna

Dobrý den, paní Heleno,

Váš manžel má velmi pokročilé onkologické onemocnění. V situaci, kdy má mnohočetná ložiska v játrech, žlučových cestách, i pobřišnici, je onemocnění skutečně nevyléčitelné. Jediné, jak je možné pomoct, je zaměřit se na léčbu potíží, které s sebou další postup nemoci přinese. Je moc dobře, že se manžel nyní cítí dobře. Je však bohužel velmi pravděpodobné, že se bude prohlubovat zejména slabost a nechutenství. Játra dokážou procovat téměř na plný výkon, i když jejich větší část je poškozena. Jakmile však poškození dosáhne určité hranice, pak již může být zhoršování stavu poměrně rychlé, i ze dne na den. Bolesti se nemusí nijak zvlášť vystupňovat, co ale lze očekávat, je větší únava a spavost. Nejspíš bude Váš manžel spát čím dál delší část dne a nebude mít vůbec žádnou chuť k jídlu. V takové situaci je dobré ho do ničeho nenutit, protože nucením do jídla, které jeho játra nedokážou zpracovat v jeho vlastní prospěch, můžete vyvolat zvracení a další oslabení. Je potřeba skutečně respektovat jeho schopnost jíst, pít i být v bdělém stavu. Dát mu podmínky, aby mohl vyhovět tomu, co jeho tělo žádá a nenutit ho do něčeho, na co nemá sílu. Může se objevit i zvracení, svědění kůže, průjem nebo zácpa. Na to vše máme, stejně jako na bolest, poměrně účinné léky. Pokud se Vašemu manželovi nahromadí voda v břiše natolik, že mu bude velký objem břicha bránit v dýchání a bude i v klidu pociťovat dušnost či velký tlak v břiše, který mu nedovolí najít úlevovou polohu, bude zapotřebí vodu z břicha vypustit punkcí. To je možné i ambulantně na onkologii, kde se Váš manžel léčil či v ambulanci paliativní péče, pokud máte takovou v dosahu. I pro léčbu symptomů, tedy obtěžujících projevů nemoci, je dobré se obrátit na paliativní tým buď v ambulanci nebo později na lůžkový či domácí hospic. Výhodou paliativních týmů je multidisciplinární péče, kdy se o nemocného i jeho rodinu starají specialisté různých oborů. Nejen zdravotníci, ale i psychosociální pracovníci, duchovní a pečovatelé. Nejde tedy pouze o zajištění fyzického komfortu, ale i psychického, emocionálního, sociálního a duchovního. Kolik času má Váš manžel před sebou nedokážu odhadnout, většinou se naše odhady odvíjejí od rychlosti zhoršování stavu. Když se horší v rozsahu týdnů, tak má nemocný před sebou týdny, pokud se stav začne zhoršovat den ode dne, tak zbývají spíše dny.

Mrzí mě, že pro Vás nemám lepší zprávy. Přeji Vám oběma hodně sil a hlavně, abyste měli k dispozici vhodnou a účinnou pomoc.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz