Manžel má metastázující nádor, tracheostomii, kašle krvavé kousky. Jak připravit sebe a syna na jeho odchod?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 10. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer.Manželovi zjistili v květnu nádor na hlasivce,hrtanu podchrupavce.kořen jazyka až po štitnou žlazu.Metastaze v obou plicích,nadledvinka.Vím že je to poslední stadium.Ma po tracheostomii.Prosím potřebovala bych vědět průběh nemoci nebo spíše umírání.Mame 13 letého syna a nevím jak jse připravit na to aby on pote nezažil trauma.Vykašlava přes tracheostomii kousky krvavé a hodně se zahleňuje.Nevím na jakou jeho smrt se připravit.Jsem už zoufala.Děkuji předem

Martina Šupolova

Váš manžel má rozsáhlý nádor hrtanu a kořene jazyka, metastázy v plicích a nadledvině, má tracheostomii, trápí ho zahlenění a vykašlávání s krvavou příměsí. Vy se ptáte, jak může vypadat jeho umírání a jak se na to připravit.

Vážená paní Šupolová,

předně chci vyjádřit, že je mi velice líto, v jak náročné situaci se nacházíte a čemu musíte jako rodina čelit. Z toho, co píšete, vyplývá, že stav Vašeho manžela je opravdu velmi závažný a umírání v jeho případě by mohlo probíhat poměrně dramaticky. Může se začít dusit nebo se může objevit větší krvácení z dýchacích cest, které by ho také ohrožovalo udušením.

Bylo by s velkou výhodou domluvit si služby mobilního hospice, který Vás může vybavit jak pomůckami (koncentrátor kyslíku, odsávačka), tak léky pro případ akutní dušnosti (morfin, midazolam). Hlavně však byste měla kam zavolat o radu a o pomoc, kdykoliv budete potřebovat. Nevím ale, zda ve Vašem okolí, některý z mobilních hospiců funguje. Pokud ne, bylo by dobře se obrátit na praktického lékaře nebo ošetřujícího onkologa, aby Vám morfin pro případ dušnosti předepsali. Praktický lékař by se měl také na manžela podívat, zkontrolovat jeho celkový stav, může též napsat poukaz na pravidelné návštěvy sestřiček home care, které Vám mohou pomáhat s pravidelnou péčí o manžela. Při akutních stavech jistě můžete volat i 155. Pokud by se zdálo, že je to pro Vás doma příliš těžké a manžel by s tím souhlasil, je možné domluvit přijetí do některého z lůžkových hospiců, kde se o něho budou umět dobře postarat a Vy za ním budete moci kdykoliv přijít na návštěvu, ve většině lůžkových hospiců mohou rodinní příslušníci s nemocným i přespávat.

Ptáte se také, jak na manželovo umírání připravit Vašeho 13 letého syna. Myslím, že je dobře s ním o situaci mluvit pravdivě, neslibovat, že se táta vyléčí a že všechno bude dobré. Měl by už teď vědět, že tatínek je vážně nemocný, že může umřít, ale že se všichni snažíte, aby s Vámi mohl být co nejdéle a co nejlépe. Měl by mít příležitost položit otázky, které ho trápí a dostat na ně poctivou odpověď. Je dobře, pokud sám chce, aby mohl s tátou trávit společný čas a aby se mohl aktivně do péče o nemocného tatínka zapojit. Je fajn dát třeba vědět i do školy, čím teď procházíte, aby učitelé měli pro Vašeho syna pochopení a podpořili ho. Pokud byste si nebyla jistá, zda situaci zvládá, je možné se obrátit i na dětského psychologa.

Moc na Vás myslím, přeji hodně sil a doufám, že se Vám i manželovi dostane dobré pomoci.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz