Manžel má lymfom, léčba nepomohla, už jen pije, slábne. Jak mu doma pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 7. ledna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, manžel má ukončenou onkologickou léčbu, měl agresivní lymfom, nepomohla chemoterapie ani radioterapie a postupuje to velice rychle. Nejhorší je, že nemůže nic sníst jedině pije, nemůže tuhou stravu, dáváme mu nutridrinky, vývary, ovocné a zeleninové šťávy,ale stále slábne. Do nemocnice nechce, jak mu pomoci. Děkuji za odpověď. Roubová
Roubová
Váš manžel je po chemoterapii a radioterapii pro agresivní lymfom, nyní byla onkologická léčba ukončena a píšete, že nemoc rychle postupuje a Váš manžel stále slábne. Ptáte se, jak mu můžete pomoci doma, když nechce do nemocnice.

Milá paní Roubová,

z toho, co píšete, mám pocit, že pro něj děláte to nejlepší, co lze. Respektujete jeho přání být doma a snažíte se mu vyhovět v tom, co polykat může a co mu chutná. To, že přes všechnu snahu dále ubývají síly, je normální a je to dáno progresí nemoci. Tuto tendenci nemáme šanci výživou zvrátit, proto je rozumné jídlo a pití nabízet, ale nenutit a spíš nechat na nemocném, kolik toho může sníst, aby mu nebylo těžko. Při postupující slabosti je šikovné půjčit si pomůcky, které mohou péči o pacienta usnadnit (např. polohovací postel, vozík či WC křeslo, tzv. gramofon). Někdy i cesta na WC již může být vyčerpávající a ke konci života bývá většina nemocných zcela upoutána na lůžko.

Protože je péče o takového člověka velmi fyzicky i psychicky náročná, je dobré si domluvit nějakou pomoc. Zkuste se zeptat jednak v rodině a mezi přáteli, kdo by Vás mohl přijít vystřídat nebo Vám být nějak nápomocen, ale i zjistit, zda ve Vašem okolí nefunguje nějaký mobilní hospic, který by Vašeho manžela mohl přijmout do péče, když to bude potřeba. Zkuste se zeptat praktického lékaře, zda by se na Vašeho manžela nepodíval, rozhodně může napsat alespoň poukaz na pravidelné návštěvy sestřičky z agentury domácí péče a předepsat potřebné léky pro případ bolestí či jiných symptomů.

Je mi moc líto, že jste se ocitla spolu se svým manželem v takhle těžké situaci, myslím na Vás a přeji, abyste vše společně dobře zvládli.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková