Manžel má karcinom prostaty a metastázy. Jakou dobu dožití a průběh nemoci můžeme očekávat?

Odpověď na dotaz ze dne 28. června 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den.Manželovi 69 let byl před dvěma měsíci diagnostikován acinarní adenokarcinom prostaty GS 3+4,PSA 96,5 (PSA V ROCE 2014 3,4).Byla zahájena léčka injekce do břicha a po vyšetření na MR přidán BINABIC 50MG TBL FLM 28. Výsledky MR - zvýšená akumulace cholinu v prostatě,celém zabratzenim skeletu a v lymfatických uzlinách pánve,retroperitonea,mediastina,supraklavikularně a na krku billat , T 3-4 N1XM1.Co to prosím znamená? Manžel se cítí dobře,má bolesti kyčle ( asi 5 let )a bolesti zad ( asi 15 let ).Jinak nemá žádné problémy..Prosím jaká je prognoza ,délka přežití a co nás čeká? Předem děkuji za odpověď,eva
Eva Ptáčková
Váš manžel má nádor prostaty. Ptáte se nás na význam nálezu na MR a na prognózu a co vás čeká.

Vážená paní Ptáčková,

nejsem onkolog ani urolog, berte tedy prosím mou odpověď obecně. Popsané výsledky ukazují, že se nádor bohužel rozšířil i mimo prostatu – patrně do kostí a do vzdálených uzlin. Nádory prostaty patří mezi ty méně zhoubné a přežití bývá obvykle v mnoha letech, část nemocných zemře na nesouvisející onemocnění. Nicméně vzdálené metastázy prognózu přeci jen mění – literatura uvádí, že takový pacient má naději, že přežije déle než 5 let asi 30%, nebo obráceně 70% nemocných během pěti let zemře. I tady ale pochopitelně záleží na mnoha dalších faktorech – biologický věk pacienta, další přidružené nemoci, reakce na léčbu atd. Rozhodně tedy tento údaj berte s rezervou.

Na otázku, co vás čeká, je obtížná odpověď a odvíjí se právě od výše uvedeného. Nemusí se teď dít nic nového, vážného. Bude záviset na reakci na léčbu a tom, jak léčbu manžel bude snášet. Doporučila bych vám, abyste tyto otázky položili společně manželovu ošetřujícímu lékaři. On je odborník, on zná podrobně manželův stav a tak vám bude moci odpovědět konkrétněji.

Pokud by se léčba nedařila tak, jak lékař plánoval, můžete chtít konzultaci s paliativním lékařem – je to nově se rozvíjející služba, která při velkých nemocnicích začíná být dostupná.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová