Manžel má cirhózu způsobenou léky, zhubl, nespí, zvrací, je zmatený a slabý. Jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 11. července 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den. Manželovi zjistili v březnu cirhozu zpusobenou léky . Dostal imasup,ursosan, verispiron, shodil 25kg ma tenke nohy a ruce ružove dlane v noci nespavost. Asi před mesicem zacal zvracet tak mu lekař napsal leky proti zvraceni .8.7.byl na kontrolu a lekar mu ponechal jen leky proti zvraceni. Na jatra nebere nic je zmateny a velmi slaby. Ma 70 let jaka je prognoza dle vas. Dekuji.
Ivuska
Váš manžel má jaterní cirhózu, hodně zhubl, je slabý, zmatený a nedávno začal zvracet. Ptáte se na odhad časové prognózy.

Dobrý den,

bohužel bez mnoha dalších podrobností neumím vaši otázku zodpovědět. A i s jejich znalostí může být obtížné učinit poučený odhad. Pacienti, kteří mají závažnou, pokročilou, ale nenádorovou nemoc, často mívají propady ve zdravotním stavu, ze kterých je lékaři mohou dostat zpět. Ne vždy ale do stavu jako před propadem. I to je důvod, proč lékaři u těchto pacientů jen neradi nějaké odhady činí. Na druhou stranu pro pacienty a jejich blízké bývá odpověď z mnoha důvodů velmi důležitá. Zcela obecně si dovolím napsat, že pokud pacient se závažnou nemocí jater začne hubnou, celkově chátrá a léčba nevede ke zlepšení, pak se lze domnívat, že lékaři budou odhadovat spíše týdny a měsíce, než další roky života. Přesnější odpověď vám může dát manželův ošetřující lékař. Jistě bude schopen se znalostí potřebných informací alespoň přibližně nějaký odhad – zda jde rámcově o týdny, měsíce nebo roky života - učinit.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová