Manžel je v umělém spánku a já se starám o všechny jeho záležitosti. Je možné, aby se jeho opatrovníkem stal jiný příbuzný, pokud o to požádá?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den , chtěla bych se zeptat. Manžel je po autonehodě v umělém spánku . Vše za něj vyřizuji - platby apod . Vztahy v rodině nejsou dobré . Zajímá mě , když někdo z příbuzných zažádá o jeho opatrovnictví , zda muže být určen opatrovníkem někdo jiný kromě mě - manželky . Děkuji .

Alin
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Váš manžel je po autonehodě v umělém spánku a Vy se staráte o všechny jeho záležitosti. Zmiňujete, že vztahy ve Vaší rodině nejsou dobré, a obracíte se na nás s dotazem, zda by se případným opatrovníkem Vašeho manžela mohl stát i jiný příbuzný než Vy jako manželka.

Dobrý den,

je mi líto, že se nacházíte v takto obtížné životní situaci.

Opatrovnictví je jednou z forem zastoupení, kdy je tzv. opatrovanci (tedy tomu, kdo není z jakéhokoliv důvodu schopen spravovat své záležitosti) jmenován opatrovník, který jej ve vymezených oblastech zastupuje a hájí jeho zájmy. O ustanovení opatrovníka rozhoduje pouze soud, který by při jeho jmenování měl vždy sledovat nejlepší zájmy opatrovance. Pokud daná osoba sepsala předběžné prohlášení, kde vyjádřila přání, kdo má být jejím opatrovníkem, soud k prohlášení přihlíží. Zároveň platí, že opatrovníkem by soud neměl jmenovat osobu, jejíž zájmy jsou v rozporu se zájmy opatrovance.

Návrh na ustanovení opatrovnictví může podat kdokoliv, tedy i kterýkoliv z Vašich příbuzných. Součástí návrhu bývá i samotný návrh opatrovníka, může se tedy stát, že takovýto návrh podá některý z Vašich příbuzných a jako opatrovníka navrhne jinou osobu než Vás jako manželku. Pokud Váš manžel před autonehodou žádným způsobem neurčil, kdo by se měl jeho případným opatrovníkem stát, měl by soud nicméně přihlížet k jeho nejlepším zájmům a k tomu, kdo se o jeho záležitosti dlouhodobě zajímá a pečuje o ně.

Z Vašeho dotazu nevyplývá, jak dlouho již trvá situace, kdy je Váš manžel v umělém spánku a Vy se staráte o jeho záležitosti. Domnívám se, že i kvůli péči o manželovy záležitosti by mohlo pomoci obrátit se v této záležitosti na advokáta a podat návrh na ustanovení opatrovníka z Vaší strany.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz