Manžel je v invalidním důchodu, má příspěvek na péči. Můžeme dostat nějaký příspěvek, než vyřeším opatrovnictví?

Odpověď na dotaz ze dne 29. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den,mam dotaz manzel ma ll.stupen zavislosti,a lll.stupen invalidni duchod.trpi delirii vyrizujeme jiz opatrovnictvi,dostali jsme prispevek na peci 4400 kc,manzel ma duchod vse jsem obehla ,ale nejak za prispevek byt doma nemohu a manzel musi nekoho mit doma.mam dotaz zda nez se vyresi opatrovnictvi( a zda je nejake prispevky) je mozne dostat penize nebot takto nevyjdeme.moc dekuji .zdenla
zdenka
Píšete, že pečujete o manžela, který má II. stupeň závislosti a III. stupeň invalidního důchodu, pobírá příspěvek na péči ve výši 4400 Kč, vyřizujete opatrovnictví. Ptáte se, pokud tomu dobře rozumím, zda to, že budete opatrovník, je spojeno s nějakou finanční odměnou, případně jestli máte nárok na nějakou podporu, když jste s manželem doma a pečujete o něj.

Dobrý den, paní Zdeňko,

co se týče opatrovnictví, je to bezplatná činnost, žádný příspěvek tedy jako opatrovník svého manžela dostávat nebudete. Pouze v případě, když v roli opatrovníka spravujete majetek a jedná se o náročnější činnost (např. správa činžovního domu), můžete požádat soud o úhradu.

Co se týče dalších příspěvků, můžete se obrátit na úřad práce a to prostřednictvím jejich call centra nebo osobně na pobočce, kam patříte podle místa bydliště. Tam můžete probrat, zda byste měli nárok na některou z forem státní sociální podpory nebo pomoci v hmotné nouzi, může to být např. příspěvek na bydlení.

Pokud manžel potřebuje celodenní péči, možná by mohl mít nárok na vyšší stupeň příspěvku na péči. Je možné zkusit podat návrh na změnu výše příspěvku na péči a to také na příslušné pobočce úřadu práce.

Přeji Vám hodně sil do péče.

Zdraví

Barbora Váchová