Maminka žije v domově pro seniory, týden byla hospitalizovaná. Jak je to s platbami a příspěvkem?

Odpověď na dotaz ze dne 1. srpna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,paní magistro, chtěla bych Vás poprosit o radu: Maminka je v domově pro seniory,byla sedm dní v měsíci v nemocnici. Má domov seniorů právo požadovat zaplacení dalšího měsíce,nebo musí odečíst těchto 7 dnů? A má také právo požadovat další měsíc zaplacení příspěvku---v celé částce,částečně,nebo vůbec,když se o ni týden starali v nemocnici? Děkuji Vám mnohokrát.
E.
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Zajímá Vás, zda maminka žijící v domově seniorů musí zaplatit celý měsíc pobytu, když týden strávila v nemocnici.

Dobrý den,

nevím o tom, že by v případě hospitalizace existoval závazný postup pro všechny domovy pro seniory. Doporučila bych Vám podívat se do smlouvy, kde by měly být podrobné informace ohledně výpočtu ceny, včetně účtování v případě krátkodobé nepřítomnosti.

Našla jsem vzor smlouvy jednoho domova pro seniory, ve kterém tuto situaci řeší tak, že náklady na potraviny v době nepřítomnosti jsou započítávány jako přeplatek. Úhrada za ubytování a režijní náklady na přípravu stravy se v době nepřítomnosti nevrací.

Co se týče příspěvku na péči v době hospitalizace, tam je situace přesně daná. Pokud hospitalizace trvá kratší dobu než kalendářní měsíc, náleží příspěvek nemocnému v plné výši, tedy v případě Vaší maminky domovu pro seniory, který je v roli hlavního poskytovatele péče. Pokud by byla hospitalizována celý kalendářní měsíc, potom by jí (ani domovu) v tom daném měsíci příspěvek nenáležel.

S pozdravem

Barbora Váchová