Maminka zemřela v hospici, neměla kapačku, nepila. Netrpěla, vnímala mě?

Odpověď na dotaz ze dne 19. dubna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den moje maminka umíral v hospicu v Mostě ležela tam 2 dny bezchybné, nemluvila myslím si že mě nevnímala. Ale neměla žádnou kapacku, Kamilu nepila prostě nic. A já mám pocit že měla žízeň, a nevím myslím si že trpěla mám ji pořád před očima, a myslím na mamku , a vyčítám si proč sem nešla za sestrou a neřekla p kapacku maminka už jenom chrcela. Prosím trpěla vnímala mě, prosím odpověď moc děkuji
Baloghová
Vaše maminka zemřela v hospici. Protože nedostávala žádnou kapačku kanylou, máte velké obavy, zda netrpěla. Ptáte se také, zda vás vnímala.

Vážená paní Baloghová,

rozhodně bych vás chtěla ujistit, že člověk na samém konci života nepotřebuje zdaleka tolik tekutin, kolik potřebujeme za jiných okolností. Nechutenství a chybějící pocit žízně jsou jakousi ochranou – tělo není v takových chvílích vůbec schopno se vypořádat s podávanou energií či tekutinami. Umírající proto typicky necítí žízeň a rozhodně netrpí ani žízní ani hladem. Naopak, pokud se takovým pacientům podávají infuze, tělo není schopno je zpracovávat a tekutina se může hromadit ve formě otoků nohou, „vody na plicích“ a podobně.

Zda nás nemocní vnímají, nevíme, věříme ale, že vnímají, že naše hlasy, zvuky, které vydáváme, dotyky a podobně cítí a může to přispívat k jejich pohodě a pocitu bezpečí. Věřím, že pokud byla maminka v hospici, bylo o ni postaráno tak nejlépe, jak to jde. I váš email je důkazem toho, že jste maminku neopustila a byla s ní po celou dobu – ať fyzicky nebo v myšlenkách.

S pozdravem

Irena Závadová