Maminka zemřela po operaci nádoru tlustého střeva, bolelo ji břicho, jinou léčbu neměla. Byla operace chyba?

Odpověď na dotaz ze dne 20. října 2020 zobrazit původní dotaz
Moji mamince zjistili nádor tlustého střeva..Měla velké bolesti břicha,a byla velice slabá..Před par dnemi ji zjistili tuto nemoc..Ve čtvrtém stadiu, ji operovali nedali ji žádné chemo léčby a ona podlehla..nezvládla to a zemřela..Udělali lékaři chybu ze ji operovali ? Děkuji za odpověď
Kveta
Ptáte se, zda lékaři pochybili, když operovali Vaši maminku s pokročilou rakovinu tlustého střeva. Další onkologickou léčbu nepodstoupila. Po operaci zemřela.

Dobrý den, paní Květo,

rozhodně nemám oprávnění soudit, zda byl postup lékařů v případě Vaší maminky správný a zda bylo rozhodnutí operovat v pořádku.

Můžu Vás jen ujistit, že v praxi se každá operace pacienta s onkologickým onemocněním velmi zvažuje. Pokud měla maminka pokročilý nádor a bolelo jí břicho, dovedu si představit, že její stav byl urgentní, tedy že mohla být bezprostředně ohrožena na životě v důsledku „ucpání“ střeva, kterému říkáme ileus. Je také možné, že lékaři ve chvíli, kdy se rozhodovali operovat, neznali rozsah onemocnění. Často se stává, že teprve v průběhu operace se ozřejmí rozsah. Chirurgové pak vyřeší jen to, co nemocného bezprostředně ohrožuje na životě, nebo co by mu mohlo přinést alespoň na čas úlevu. Další onkologická léčba se v situaci, kdy od ní nelze očekávat jakýkoliv přínos, nepodává. Chemoterapie je totiž velmi zatěžující. Dovedu si představit, že o operaci lékaři rozhodli v dobré víře, že mamince uleví od bolestí, které mohly být vyvolané uskřinutím či právě ucpáním střeva nádorem. Každý zákrok a každá léčba je v situaci, kdy je nemocný vyčerpán závažným onemocněním velmi riziková. V takto nejistých situacích nikdy nerozhoduje jeden lékař. Rozhoduje se vždycky na základě konzilia několika lékařů různých odborností. U onkologicky nemocných většinou chirurgové s onkology. Vždy zvažují všechna rizika a možný prospěch a rozhodují se pro postup, který má největší šanci ulevit či pomoct v konkrétní situaci.

Nemůžu Vám tedy dát žádnou jistotu, ale já osobně si dokážu představit, že rozhodnutí operovat mohlo být správné a rozumné.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková