Maminka zemřela. Jak zjistit jaké měla dluhy?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 7. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den chci se zeptat umřela mi maminka bohužel nevím zdali mám přijmout dědictví z důvodu že advokátka není jistá zdali zjistila všecky dluhy jak to se dá zjistit dekuji

Pavlina

Vaše maminka, která zemřela, měla dluhy. Zvažujete, zda přijmout dědictví. Není jisté, jestli se ví o všech maminčiných dluzích. Ptáte se, jak je dohledat. 

Dobrý den,

dluhy zemřelých osob zjišťuje notář v dědickém řízení. V dotazu píšete o advokátce; jestliže advokátkou míníte advokátku, která Vás zastupuje, nelze spoléhat pouze na její zjištění a je třeba počkat na zjištění notáře, který vede dědické řízení. Jestliže ale advokátkou myslíte notářku, která vede dědické řízení, pak jsou její zjištění o dluzích Vaší maminky pro vaše rozhodnutí stěžejní.

Pokud už běží dědické řízení a pokud jste tak dosud neučinila, doporučuji v první řadě u notáře/notářky uplatnit tzv. výhradu soupisu pozůstalosti. Pokud tak učiníte, budete odpovídat za dluhy Vaší maminky pouze do výše hodnoty dědictví. To znamená, že kdyby po Vaší mamince zůstal majetek ve výši např. ve výši 30 000 Kč a dluh ve výši 50 000 Kč, budete odpovídat za dluh pouze do výše 30 000 Kč. Výhradu soupisu musíte ovšem uplatnit do 1 měsíce ode dne, kdy Vás o tomto právu notář/notářka poučí.

Pokud jako dědička výhradu soupisu neuplatníte, je možné, že budete v plné výši odpovídat i za dluhy Vaší maminky, které by vyšly najevo až po skončení dědického řízení.

Jestliže si nejste jista, zda byly zjištěny všechny dluhy, je třeba pokusit se dluhy dohledat všemi dostupnými způsoby. Je potřeba nahlédnout do všech dostupných databází dluhů (např. centrální registr dlužníků, insolvenční rejstřík, centrální evidence exekucí apod.), databází majetku (např. katastr nemovitostí), pokusit se dohledat v bydlišti Vaší maminky uzavřené smlouvy, prohledat příchozí poštu, zeptat se příbuzných či kontaktovat osoby a společnosti, u kterých by Vaše maminka mohla nějaký dluh mít.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz