Maminka zemřela, bratr alkoholik ničí její dům, nedostavuje se k dědickému řízení, to není ukončeno. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 14. července 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, po smrti maminky se bratr alkoholik, který nepracuje, živí se krádeží, nastěhoval do jejího domu, neplatí elektřinu ani vodu, ničí prostory domu, tahá si sem bezdomovce, kteří zde prespavaji. Odmítá cokoliv platit. Obecný úřad po něm žádné poplatky nechce, protože zde prý není hlášený, prestoze zde od smrti maminky trvale bydlí. Měl by dědit 1/2. Dědické řízení nebylo ukončeno, jelikož se odmítá dostavit. Koho mohu požádat o pomoc? Policie ani notář toto neřeší.
Maky

Dobrý den,

mrzí mě Vaše složitá situace, bohužel ale bude nutné počkat na konec řízení. Po dědickém řízení se u nemovitostí stávají z dědiců spoluvlastníci dle občanského zákoníku. Ten pak stanoví zákonná pravidla pro spoluvlastnictví a společnou správu nemovitosti, včetně povinnosti ke společné účasti na nákladech spojených s nemovitostí. Nároky na energie a jiné platby (např. platby do fondu oprav) stále vznikají v podobě dluhů spojených s dědictvím. Po vypořádání byste tedy, pokud by každý z vás dědil polovinu, měla hradit náklady rovným dílem.

Co se týče neúčasti Vašeho bratra na dědickém řízení. Může dát jiné osobě – i Vám – plnou moc k zastupování, aby řízení proběhlo rychle. Z Vašeho dotazu ale chápu, že se z jeho strany jedná o úmyslné odmítání účasti. Pokud se dědic opakovaně bez omluvy k notáři na jednání nedostavuje, má notář jako soudní komisař procesní možnosti k zajištění jeho účasti na jednání, včetně předvedení nebo pořádkové pokuty. Doporučovala bych notáře uvědomit o současném stavu, popsat problém a požádat jej o pomoc při jeho řešení.

Současně bych velmi doporučovala vyhledat právní pomoc advokáta, který s Vámi bude konzultovat jednotlivé kroky v dědickém řízení a může lépe pomoci v jednání s bratrem.

S pozdravem

Barbora Steinlauf