Maminka umírá a tatínek je v důchodu. Na co bude mít po jejím úmrtí nárok?

Odpověď na dotaz ze dne 26. července 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den Mám dotaz můj tatínek je v důchodu a maminka nám bohužel umírá na nevyléčitelnou nemoc Potřebovala bych vědět na co bude mít nárok Bude mít nárok na naky vdovský důchod Maminka než skončila v nemocnici tak byla ještě pracující Předem děkuji za odpověď
Martina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, na co bude mít tatínek nárok po úmrtí maminky.

Dobrý den,

pokud maminka pobírala invalidní důchod nebo splní podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod, nebo na starobní důchod, tak by měl mít tatínek nárok na vdovecký důchod nejméně jeden rok po úmrtí maminky.

Déle než rok by měl nárok na vdovecký důchod, pokud by pečoval o nezaopatřené dítě, pečoval o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), pečoval o svého rodiče nebo rodiče zemřelé manželky, který s ním žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), kdyby byl tatínek invalidní ve třetím stupni, nebo dosáhl důchodového věku.

Více informací o vdoveckém důchodu najdete na Portálu Veřejné správy, kde najdete i další specifické možnosti finanční podpory při úmrtí. Pokud byste se chtěla informovat konkrétně na situaci tatínka, doporučuji kontaktovat Call centrum ČSSZ. Kdyby byl tatínkovi ke starobnímu důchodu přiznán i důchod vdovecký, nastane tzv. souběh důchodů.

I když o tom možná víte, pro úplnost ještě zmíním, že možnosti finanční podpory má maminka právě v době nemoci. Hlavní možností je příspěvek na péči, který možná máte zařízený, pokud ne, tak je možné podat Žádost o příspěvek na péči a Oznámení o poskytovateli na úřadu práce. Ohledně péče o maminku se můžete obrátit o pomoc na některou ze služeb v našem adresáři, zejména poskytovatelé hospicové péče by vám mohli velmi pomoci.

Je mi moc líto, jakou situací teď s rodiči procházíte. Přeji Vám tak všem mnoho síly.

S pozdravem

Veronika Drnková