Maminka trpí nádorovým onemocněním s metastázemi do jater. Jak zmírnit průjem a jak ji celkově pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 10. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
moje maminka je vážně nemocná, je po operaci karcinomu který prorostl do jater, kde se vytvořily dvě ložiska s metastazemi, nyní se rozšířily do lymfatickych uzlin. Prosím o radu, jak pomoci mamince, trpí průjmy. Vím že v takovém stádiu nemoci to k tomu patří ale dá se nějak, něčím pomoci aby se aspoň zmírnil průjem?Moc děkuji za odpověď

Jana

Vaše maminka trpí nádorovým onemocněním s metastázemi do jater a lymfatických uzlin. Ptáte se, jak zmírnit průjem a jak celkově mamince pomoci.

Vážená paní Jano,

nacházíte se v těžké životní situaci, kdy se Vaší mamince i přes operační řešení karcinomu objevila vzdálená ložiska v játrech a uzlinách, tedy metastázy, onemocnění je nyní pokročilé a doprovázené náročnými symptomy, konkrétně průjmy.

Průjem může mít více příčin a i podle toho se přistupuje k jeho léčbě. Nemám bližší informace, zda Vaše maminka dochází na chemoterapii, je po ozařování ani další anamnestické údaje, které mohou s průjmem souviset.
Mezi volně prodejné léky na průjem, které můžeme použít bezpečně jako tzv. první volbu, patří např. Smecta. Pokud by volně prodejné léky neměly dostatečný účinek, nebo se objevily další obtíže, jako např. teplota, doporučuji obrátit se na praktického lékaře maminky, který zhodnotí celkový stav a doporučí další postup.
Další možností, na koho se lze s léčbou symptomů (průjem, bolest, dušnost …) obrátit, je lékař paliativní medicíny. Paliativní medicína je specializace, která má za cíl zajistit maximální kvalitu života u pacientů se závažným onemocněním. S oslovením pracoviště paliativní medicíny Vám může pomoci praktický lékař maminky, onkolog nebo můžete ambulanci paliativní medicíny kontaktovat sama dle místa bydliště.

Přeji Vám i Vaší mamince mnoho sil a klidné dny.

MUDr. Tereza Hrablíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Tereza Pacíková

MUDr. Tereza Pacíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz