Maminka si přála být pohřbena ve Španělsku, kde žiji. Jak převézt urnu?

Odpověď na dotaz ze dne 6. dubna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den,rada bych prosila o radu,jak si prevezt letecky urnu sve maminky kterami umrela tady v Česke republice.Ja ziju ve Špañelsku a maminka si prala po smrti vzit ke mne. Poletim letadlem a uz tyden zjišťuji jak mohu legalne prevzt urnu sve maminky letadlem do Španelska. Jake papiry na to mit. Mam umrtni list a potvrzeni o zpopelneni. Musim to mit i ve španelskem jazyce kdyz letim z Prahy na Tenerife? A jestli ano,musi to byt prelozeno soudne nebo staci normalne? A co vice budu potrebovat? Dekuji pani Mendezova
Mendezova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Žádáte nás o radu, jak převézt legálně urnu Vaší maminky do Španělska, abyste splnila její přání.

Vážená paní Mendezová,

urnu můžete převézt letecky například v příručním zavazadle a budete k tomu potřebovat tyto doklady:

  • Potvrzení, že je urna hermeticky uzavřená (Sealing Certificate)
    Tento doklad by Vám měl vydat pohřební ústav i v anglickém jazyce. Na tomto dokladu je důležité razítko pohřebního ústavu.
  • Doklad o kremaci (Cremation Certificate)
    V pohřební službě, kterou jsem kontaktovala, doporučili přeložit tento dokument do španělštiny. Nedomnívají se však, že by byl potřeba ověřený překlad.
  • Úmrtní list (Death Certificate)

Velvyslanectví Španělska v Praze doporučuje přeložit všechny dokumenty do španělštiny. Pro potvrzení, zda stačí neověřený překlad, doporučili kontaktovat Celní odbavení (případně jakýkoli úřad, na kterém byste v budoucnu potřebovala komunikovat ohledně uložení urny).

Pro jistotu kontaktujte také leteckou společnost, se kterou se budete přepravovat. Pro převoz ostatků mohou mít své vlastní podmínky. Nejčastěji se jedná o náležitosti, které by mělo splňovat zavazadlo, v němž budete urnu převážet.

Situaci je také možné konzultovat s kteroukoli českou pohřební službou.

S pozdravem

Sára Balabánová