Maminka se narodila v listopadu 1957 a manžel jí zemřel v červenci 2013. Bude mít nárok na obnovu vdovského důchodu nyní nebo až se starobním důchodem?

Odpověď na dotaz ze dne 17. dubna 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na obnovení vdovského důchodu mojí maminky. Je narozena 19.11.1957, manžel ji zemřel 19.7.2013, bude mít nárok na obnovení vdovského důchodu teď, popřípadě až nastoupí na svůj starobní důchod? Moc děkuji za odpověď.
Lenka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ráda byste věděla, zda Vaše maminka bude mít nárok na obnovu vdovského důchodu ať už nyní nebo po nástupu do starobního důchodu.

Dobrý den, paní Lenko,

vdovský důchod mamince náležel po dobu 1 roku od smrti manžela, tedy do 19.7.2014. Nárok na vdovský nebo vdovecký důchod se obnoví znovu jedině tehdy, jestliže splní některou z podmínek do dvou let po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod, tj. do 19.7.2016.
K poslední podmínce: „Vdovský důchod náleží po dobu 1 roku od smrti manžela, dosáhne-li vdova alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona), pro muže stejného data narození nebo svého důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.“
Muž stejného data narození by důchodového věku dosáhl v 63 letech a 8 měsících, tedy k 19.7.2021. Odečteme-li 4 roky, vyjde nám důchodový věk pro obnovu důchodu k 19.7.2017. K výpočtu budu předpokládat, že maminka má jen jedno dítě – Vás (neuvedla jste, kolik dětí maminka má). Důchodového věku by tak dosáhla v 62 letech a 2 měsících, tedy k 19.1.2020. Ke zjištění obnovy důchodu bychom využili výhodnějšího dosažení odchodu do důchodu podle muže stejného věku, tedy k 19.7.2017.
Pokud vyjdeme z toho, že maminka má jen jedno dítě, dosáhla by důchodového věku pro obnovu vdovského důchodu ke dni 19.7.2017, čímž by nesplnila podmínku dvou let od zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod.
Informace o konkrétních důchodech Vám poskytnou na Call centru ČSSZ, kde znají historii všech poskytovaných dávek důchodového zabezpečení.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal