Maminka pobírá vdovský a starobní důchod, je potřeba vdovský důchod vyřizovat znovu?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 3. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na mamcin vdovský důchod, taťka umřel 1.12.2019 a mamka pobírá vdovský důchod. Mamka měla vždy menší důchod než taťka mamka je 46rocnik a taťka byl 49rocnik. Teď má mamka 14800 starobní a vdovský důchod dohromady a myslíte že si bude muset taky vyřizovat nový vdovský důchod? Jak jsem to mamce pomáhala vyřizovat tak jsem netušila že se bude muset něco takového zase vyřizovat. Děkuji za odpověď Katka

Kateřina Pospíšilová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, Katko,

píšete, že Vaše maminka pobírá vdovský důchod a zároveň také starobní.

Znovu tedy o přiznání vdovského důchodu žádat nemusí, starobní a vdovský důchod již byl přiznán a dávka bude nadále vyplácena. Nárok na vdovský důchod by Vaše maminka ztratila pouze v případě uzavření nového sňatku.
Možná Vás mate výše této částky, v případě souběhu dvou důchodů (invalidního a starobního) totiž není vyplácen čistý součet obou důchodů, ale vyšší důchod je vyplácen v plné výši a z druhého nižšího důchodu je vyplácena jedna polovina jeho procentní části, základní výměra z nižšího důchodu vyplácena není.

Příklad:
Předpokládejme, že výše starobního důchodu je vyšší než výše vdovského důchodu. V takovém případě je starobní důchod vyplácen v plné výši, avšak vdovský důchod je zkrácen jednak o základní výměru (která je pro všechny důchody stejná a nyní činí 3550 Kč) a zbývající procentní částka tohoto důchodu je umenšena ještě o polovinu.

Doufám, že jsem Váš dotaz pochopila správně a že Vám moje odpověď dává smysl.

S pozdravem

Ester Miffková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Ester Miffková

Mgr. Ester Miffková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz