Maminka ovdověla 1998, měla 3 děti, po úrazu ruky si nemůže přivydělávat. Může jí být udělena výjimka a přiznán vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 10. prosince 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,chci se zeptat zda nemůžu být udělena výjimka zmírnění zákona.Má maminka ovdověla v roce 1998.Mamince bylo 45let(manželství 24let).Děti již dospělé(23,21,19).Tatínek čekal na transplantaci srdce,které se již nedočkal.Když byl v kómatu,lékař se nás ptal,proč byl odepsán z transpl.listiny.Odpověď dodnes nevíme.....Píšu proto,že šlo o příkladné manželství.Maminka si přivydělávala úklidem.Před 2lety si zlomila ruku(kost loketni,zápěstní)a má trvalé následky.Již uklízet nemůže.Nemůžu dostávat vdovský důchod?Nemůže se udělit výjimka,zmírnit zákon?
Katka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda je možné, aby mamince byla udělena výjimka a mohla pobírat vdovský důchod. Popisujete, že maminka ovdověla před 20 lety, že měla pěkné manželství a že si aktuálně nemůže přivydělávat po úrazu ruky.

Dobrý den,

rozumím, že byste mamince vdovský důchod přála. Z toho, že se ptáte na výjimku, předpokládám, že jste si zjišťovala podmínky a víte, že maminka nárok na vdovský důchod nemá. U vdovských důchodů pobíraných před rokem 2010, má vdova nárok na obnovu, pokud splní některou z podmínek do pěti let od zániku původního nároku. Nevím, zda po úmrtí tatínka pobírala maminka vdovský důchod rok nebo déle, každopádně předpokládám, že velmi pravděpodobně uplynulo mnohem více času než pět let od doby, kdy pobírala vdovský důchod naposledy. Více o jednotlivých podmínkách najdete přímo na webu ČSSZ.

Ptáte se na možnost udělení výjimky. Existuje institut tzv. zmírnění tvrdosti zákona na základě kterého může být udělena určitá výjimka v případě, že by aplikace právní normy vedla ke zvlášť tíživým důsledkům. O toto zmírnění tvrdosti je možné požádat, ve věci důchodů záleží pak čistě na posouzení ministryně práce a sociálních věcí. Jde o mimořádný prostředek, není na to žádný nárok. Jinak nevím o jiné možnosti, jak výjimku získat.

Pokud maminka nemůže pracovat, může si požádat o invalidní důchod. Případně pokud je aktuálně v tíživé finanční situaci, možná by měla mít nárok na některou z forem sociální podpory. Může se informovat prostřednictvím Call centra úřadu práce, který má tuto agendu na starosti.

Přeji Vám i mamince vše dobré.

Barbora Váchová