Maminka musí vyplatit mé nevlastní sestře dědický podíl na družstevním bytě. Co se stane, když to neudělá?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 11. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den Mamka s tatkou mely za manzelstvi druzstevni byt tatka zemrel a mel jeste dceru z prvni pani pred mamkou probehlo dedicke rizeni my s bratrem jsme se podilu na deuzstevnim byte vzdaly ale nevlastni sestra ne nikdy se nevidely a my taky ne ted ma mamka nevlastni setre nasi vyplatit podil druzsva 246000 kc do roka kde ma na to vzit a co se stane kdyz ji to nevyplati bydli v byte sama obcas bratr ktery ma exekuce a ja jsem uplne bez prijmu diky za radu

Jan

Píšete, že Váš tatínek zemřel. Vy a Váš bratr jste se vzdali dědického podílu na družstevním bytě. Vaše nevlastní sestra se ale podílu nevzdala, Vaše maminka jí proto má do roka vyplatit 246 000 Kč. Ptáte se, co se stane, když to Vaše maminka neudělá. Dodáváte, že maminka bydlí v bytě sama, občas s bratrem, který má exekuci a Vy jste úplně bez příjmu.

Dobrý den,

pokud je rozhodnutím soudu dědici stanovena povinnost vyplatit jiného dědice, musí tak v určené lhůtě učinit. Jestliže dědic určenou částku do konce lhůty nezaplatí, stane se rozhodnutí soudu vykonatelné. To znamená, že ten dědic, kterému má být částka vyplacena, se obvykle obrátí na soudního exekutora, který pak může částku vymáhat.

S pozdravem

Barbora Steinauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz