Maminka mi umírá na rakovinu s metastázemi do plic. Kolik času jí zbývá a na co se mám připravit?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, pečuji o maminku která mi umírá na rakovinu s metastazemi do plic pobrisnici pánve a lymfatickych uzlin , máme zařízený domácí hospic . Maminka ji málo vypije cca okolo půl litru nemůže dýchat kyslíkové brýle má pomalu cely den začínala před čtrnácti dny s 25mg náplastí a teď má náplast a bere 4 denně morfin v tabletach co 6hodin od soboty brala co 12 hodin dneska je pondělí a je na morfinu 20mg po 6 hodinách . Pořad má pocit ze se udusi …… hodně prospí( vodu ji tahali 2 litry před 14 dny) . Mužů se zeptat , kolik času cca mamince zbývá? A co vse máme čekat? Moc dekuji za odpověď

Veronika K

Vaše maminka se léčí s rakovinou, má metastázy v plicích, v pánvi i v dutině břišní, chodí za ní domácí hospic. Píšete, že v posledních dnech maminku výrazně trápí dušnost, je trvale na kyslíku, je třeba navyšovat dávku opiátů. Ptáte se, kolik času mamince zbývá a na co se máte připravit.

Milá Veroniko,

z informací, které jste poslala, bych soudila, že maminčin stav je velmi pokročilý a prognóza již může být velmi krátká, i v řádu dnů. Ale samozřejmě je to jen odhad, takto na dálku je hodně ošemetné se k časové prognóze vyjadřovat. Pokud k vám chodí mobilní hospic, zeptala bych se na tuto otázku spíše jejich lékaře. S ním je třeba konzultovat také další postup léčby dušnosti. Kromě navyšování dávky opiátů je někdy možno ulevit právě punkcí výpotku, pokud je hlavní příčinou dušnosti, ale to také nemohu takto na dálku určit.
Dále je někdy vhodné přidat k opiátům také léky na úzkost, protože dušnost s úzkostí jdou často ruku v ruce. A pokud by se již vůbec nedařilo maminčino trápení mírnit, existuje možnost paliativní sedace, kdy se léky na zklidnění podávají nemocnému kontinuálně, tak aby samotný konec života spíše prospal, než se za plného vědomí dusil. Ale jak už jsem psala toto je potřeba probrat s ošetřujícím lékařem, který Vaši maminku zná a může spolu s ní a s Vámi rozhodnout, jak dál.

Moc Vám přeji, abyste těžké chvíle společně dobře zvládli. Je velmi statečné, že o maminku doma pečujete. Myslím na Vás.

S úctou

Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz