Maminka mi před smrtí darovala nemovitost. Jsem vlastníkem i vybavením této nemovitosti nebo je vybavení předmětem dědického řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 10. března 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně dědění vybavení domácnosti u nemovitosti, která byla před smrtí darována. Cca 2 měsíce před smrtí v roce 2020 mi moje maminka darovala nemovitost, tedy vím, že nemovitost neni soucasti dědického řízení a jsem jejím vlastníkem (I dle katastru) Nicméně mě zajímá, jak je to se základním vybavením této nemovitosti (nábytek, spotřebiče,...), kterým byla/je nemovitost vybavena (domácnost vybavena za doby zivota rodičů), jdou tyto veci do dědictví, nebo jsem jako vlastník nemovitosti zároveň i vlastník těchto spotřebičů a nábytku? Nebo toto vybavení přechází do pozůstalosti po matce a může se stát, že by druhý dědic (sestra) přišel a odvezl nábytek, odmontoval spotřebiče apod.? Jelikož nemovitost nešla do dědictví, tak dle notáře zbyl pouze nepatrný majetek, tedy jsme ani nebyli prizvani k řízení a vše se vyřídilo pouze se sestrou, která vybavovala pohřeb a jediná komunikovala s notářem a tedy i získala daný majetek, který byl v pozůstalosti (cca 40 000 Kč z matčina účtu a staré auto). Žádné informace o vybavení nemovitosti notář nezminoval, že by bylo zařazeno v pozůstalosti, nicméně si nejsem jistá, jak to tedy je a jaké mám práva či povinnosti vůči sestře a nikde jsem informaci nedohledala. Předem velmi děkuji za Vaš čas a odpověď.
Tyna

Dobrý den,

vlastnické právo k vybavení domácnosti se zpravidla převádí společně s vlastnickým právem k nemovitosti. Předpokládala bych, že takto to bylo i ve Vašem případě, tedy že jste darováním nabyla nejen vlastnické právo k nemovitosti, ale rovněž k vnitřnímu vybavení. Ve vztahu k sestře tedy nemáte žádné závazky, neboť ani vybavení domácnosti nebylo součástí pozůstalosti. Notář tak postupoval zcela v souladu se zákonem, když dědické řízení zastavil a nepatrný majetek vydal sestře jako vypraviteli pohřbu.

S pozdravem

Barbora Vráblová