Maminka měla v létě potíže, v nemocnici zjistili rakovinu, již neléčitelnou. Lze odhadovat, kdy byl nádor ještě léčitelný?

Odpověď na dotaz ze dne 22. října 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, během letošního července se u mé maminky (73 let) začala objevovat zmatenost (obtíže s vyjadřováním, zcela nesmyslné věty). V srpnu se přidala nespavost, neschopnost číst, inkontinence a nakonec odmítání potravy. Na žádné bolesti si nestěžovala. Nakonec se již neudržela na nohou a upadla. Po převozu do nemocnice zjištěna rakovina v konečném stadiu - ložiska ve více orgánech, nelze zjistit původ, nejvíce zasažená játra. Na léčbu již pozdě, přežití v řádu týdnů. Dá se prosím odhadnout, v kterém měsíci se nádor poprvé objevil a bylo ho možné léčit?
Andrea Černá

Vážená paní Černá,

Zdravotní stav Vaší maminky se od léta tohoto roku postupně zhoršuje, nyní lékaři odhalili generalizované nádorové onemocnění nejasného původu s metastatickými ložisky v několika orgánech, především v játrech. Ptáte se, kdy maminka pravděpodobně onemocněla a zda bylo možné začít rakovinu léčit dříve.

Bohužel vzhledem k tomu, že nevíme, jaký je původ nádoru a o jaký histologický typ se jedná, vůbec si netroufám odhadnout, jak dlouhé bylo stádium, kdy maminka měla již rakovinu v sobě, ale nepůsobila jí žádné zjevné symptomy, pro které by vyhledala lékařské vyšetření. Mohou to být měsíce, ale i roky.

Ve chvíli, kdy maminka začala odmítat jídlo, slábnout, pomočovat se a být zmatená, již s velkou pravděpodobností byla rakovina ve stádiu generalizace, tedy bez možnosti vyléčení. I když by onkologická léčba byla zahájena, šlo by pouze o terapii paliativní s cílem zpomalit postup nemoci. Navíc vzhledem k maminčině věku a křehkému stavu si vůbec nejsem jistá, že by maminka byla schopna chemoterapii podstoupit, i kdyby se na nemoc přišlo již během léta, tedy v okamžiku, kdy se objevily první obtíže.

Je mi moc líto, že jste se ocitly s maminkou v takto smutné a náročné situaci, ale myslím, že přesnější určení původu a počátku onemocnění by teď nic nezměnilo. Než se trápit výčitkami nebo otázkami, co mělo být jinak, zdá se mi užitečnější zaměřit se na to, co dělat teď. Jak a kde bude o maminku nejlépe postaráno, jak jí maximálně ulevit od toho, co ji trápí, jak jí dát najevo svou lásku a vděčnost, jak využít čas, který už nemusí být dlouhý. Mrzí mne, že to máte teď takhle těžké a moc na Vás i Vaši maminku myslím a přeji, abyste vše společně dobře zvládly.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková