Maminka měla tumor a když začala trhavě dýchat, přivolaná RZS nezahájila resuscitaci. Je to běžný postup?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 4. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, má maminka měla tumor většího rozsahu a bohužel odešla.Když ovšem začal trhavý dech, okamžitě jsme volali RZP ,ale ti jak dojeli ji jen změřili EKG a pak konstatovali smrt,byť ani ne
2 min před příjezdem žila.Ani se nepokusili o resuscitaci atd.To je opravdu běžný postup?
Děkuji za odpověď Mertlova

Jitka Mertlova

Vaše maminka měla tumor a zemřela. Pár minut před úmrtím jste zavolali rychlou záchrannou službu, ale záchranáři po změření EKG konstatovali smrt, aniž by se pokusili o resuscitaci. Pár minut před jejich příjezdem žila. Ptáte se, zda je to běžný postup.

Vážená paní Mertlová,

je mi líto, že Vaše maminka zemřela, odchod blízkého člověka je pro většinu lidí náročná a těžká událost. Podle Vašeho dotazu předpokládám, že maminka zemřela doma a Vám po jejím odchodu zůstává mnoho otazníků ohledně zdravotnického postupu. Pokusím se Vám jednání RZP vysvětlit a přiblížit celou situaci z pohledu zdravotníka.

Z medicínského pohledu je důležité, že pokud pacient trpí rozsáhlým nádorovým onemocněním v terminálním (posledním), které již není možné léčit a postupně se kvůli němu zhoršuje zdravotní stav, pak děláme vše proto, aby pacient netrpěl — bolestmi ani jinými příznaky tohoto onemocnění. Zároveň jsme si ale vědomi toho, že nemoc postupně zasahuje různé orgány a pochody v těle, zhoršuje zdravotní stav, až dojde k nevyhnutelnému, tedy k úmrtí.

V této fázi onemocnění se tedy při známkách selhání životních funkcí (zhoršené dýchání, činnost srdce) resuscitace nezahajuje. Je to nejen běžný, ale především z lékařského hlediska správný postup. Resuscitace (oživování) v tomto stadiu onemocnění by pacientovi mohla způsobit nepřiměřené utrpení, aniž by byla šance přivézt ho zpět k životu. Pokud lékař při výjezdu k Vaší mamince zjistil jasné známky umírání a měl k dispozici lékařskou zprávu, tak situaci pravděpodobně vyhodnotil tak, že není možné jakýmkoliv způsobem, ani oživováním (resuscitací) maminky život zachránit.

Je mi opravdu líto, pokud Vám tato situace způsobila nejistotu a přemýšlíte, zda maminka dostala správnou péči. Chtěla bych Vás proto ujistit, že nezahajovat resuscitaci bylo rozhodnuto proto, aby Vaší mamince nebylo způsobeno zbytečné utrpení. Chápu, že pro Vás mohla být tato situace nečitelná, velmi tedy oceňuji Vaši odvahu se ptát a zjišťovat. Snad Vám tyto informace přinesou alespoň částečnou úlevu.

Přeji Vám mnoho sil do dalších dní.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz