Maminka měla onkologické onemocnění a před úmrtím onemocněla Covidem. Zemřela na rakovinu nebo na Covid?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 11. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, maminka se léčila na rakovinu prsa hormonální léčbou od 2017.Chodili jsme na kontrolu 2x do roka/v dubnu a říjnu každého roku. V dubnu 2022 při kontrole onkoložka řekla , že je vše při starém- žádná změna. Maminka ale krátce na to začala hubnout a měla nechutenství. Po kolečku u practického lékaře , se zjistilo , že má metastáze v plicích, žaludku , játrech a vaječníkách. To byl Červenec 2022. Onkoložka řekla, že udělala v Dubnu márkry jen na to prso, a že teď se nedá už nic dělat.
I vzhledem k tomu, že maminka měla Alzheimera, který se jí rozjel koncem 2018 (neurolog řekl, že hormonální léčby mohou způsobit Alzheimer nemoc). Kolik času mamince zůstává , mě nebyla schopná říci. Maminka mě teď na konci Října 2022 zemřela. Týden před smrtí dcera byla pozitivní na Covid ale měla velmi lehké příznaky. Já se probudila den po smrti s chřipkovými příznaky a byla jsem pozitivní.
V úmrtím listě je napsána příčina karcinom jater. Je ale možné, že umřela na Covid? Byla totiž více méně funkční a normální do té doby. Také jinak: v pátek přišla dcera s bolením v krku a rýmou , v neděli ráno byla maminka v pohodě, odpoledne jsem jí už musela pomoci do postele - byla slabá a skoro nemohla dojít, v pondělí maminka už nevstala, musela jsem jí dát plenkové kalhotky. Každý den se horšila . V úterý manžel začal mít také bolení krku. Vše bylo lehké a neudělali si test. Dcera zůstala doma, ale k babičce moc nechodila. Od středy maminka začala zvracet. Ve čtvrtek se jí nafouklo břicho a od pátku skoro už nejedla. Od pátku to vypadalo ze má bolesti břicha. V neděli zemřela a já se probudila v pondělí se silnými příznaky chřipky. Udělala jsem si test a byla jsem Covid positivní.Když jsem byla positivní já a musela jsem to chytit od dcery/ manžela, tak si myslím, že maminka měla Covid také, jelikož jsme se o ní starali v domácí péči. Moje otázka zní, jestli ikdyž byla celkem v pořádku - kromě toho nechutenství a únavy- tak jestli je možné , aby rakovina jater takhle rychle během týdne způsobila smrt , a nebo jestli ten Covid zapříčinil, že přestala dýchat. Neměla ani rýmu/potíže s dýcháním jen zvýšenou teplotu.
Děkuji předem za Váš čas .S pozdravem Eva

Eva

Píšete o vaší mamince, která nedávno zemřela. Léčila se s nádorovým onemocněním, které bohužel dospělo do stadia, kdy nebylo možné dále podávat protinádorovou léčbu a před úmrtím navíc dostala Covid. Také zbytek rodiny byl postupně Covid pozitivní. Před úmrtím se její zdravotní stav prudce zhoršoval a vy se nás ptáte, zda maminka zemřela na Covid nebo na své nádorové onemocnění (v úmrtní zprávě je zaznamenána jako příčina úmrtí nádorové onemocnění).

Vážená paní Evo,

to co popisujete, je typický obraz závěru života některých pacientů s rozsáhlým nádorovým onemocněním. Řadu týdnů a někdy dokonce měsíců takoví pacienti mohou žít bez větších obtíží, v celkem dobrém funkčním stavu a pak během pár dnů se jejich zdravotní stav začne prudce zhoršovat, hroutit, až do úmrtí. To může být způsobeno i tím, že dojde k nějaké akutní komplikaci nádoru (porucha průchodnosti trávicího traktu, krvácení, otok, embolie atd.) Na druhou stranu pochopitelně nelze vyloučit, že se infekce Covid na rychlém zhoršování významně podílela.

Nejsem si jistá, proč je to pro vás důležité a představuji si různé důvody. Kdyby vás to dále trápilo, můžete se zkusit obrátit na maminčina ošetřujícího onkologa a zeptat se, jak to vidí on.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz