Maminka má rakovinu vaječníku, stále se jí hromadí tekutina v břiše. Je možné jí pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 3. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý deň chcem sa informovať ohľadom mamky,ma rakovinu vaječníkov uz 5 rok.Žiaľ už choroba postúpila,onkolog jej prepisal opiatove naplaste,tabletky žial žiadne nezaberajú max.tak na 2hodiny a bolesť znova začne,zaujímavé je že v noci dobré spí ale akonáhle si sadne už má veľké bolesti,už 5krát sme boli vyťahovať vodu z brucha,vyberú jej vodu a tak za 10 dní znova má ascites,dalo by sa jej nejako pomôcť?Ďakujem vopred za radu

Anna

Milá Anno,

Vaše maminka má rakovinu vaječníků v pokročilém stadiu, trápí ji bolesti břicha a doplňující se ascites, ptáte se, jak mamince pomoci.

Pokud současná léčba bolesti není dostatečná, bylo by dobré poprosit ošetřujícího onkologa, aby mamince předepsal silnější léky. Jestliže maminka v noci dobře spí a bolesti se objevují především při změnách polohy přes den, asi bych neměnila dávku opiátové náplasti, ale spíše bych upravila léky na průlomovou bolest. Nevím, jaké tablety má nyní maminka k dispozici, ale máme dobrou zkušenost např. se Sevredolem, což je morfin v tabletách, který většinou přinese úlevu cca na 4-6 hodin. Dále je ke zvážení i přidání kortikoidů do pravidelné medikace, ale to opravdu musí rozhodnout ošetřující lékař, který zná celkový zdravotní stav Vaší maminky.

Také je možné se obrátit na mobilní hospic, pokud ve Vašem okolí nějaký funguje a požádat o přijetí do péče či alespoň jednorázovou návštěvu lékaře s doporučením dalšího postupu. Pokud by dojíždění na punkce ascitu bylo již pro maminku příliš náročné, může lékař mobilního hospice punkci ascitu provést i v domácím prostředí. Další možnost je zavedení peritoneálního katetru (hadička do dutiny břišní), touto cestou může potom nemocnému ascites pravidelně vypouštět i rodina. Zavedení katetru se však provádí v nemocnici a ne na všech pracovištích jsou na to vybaveni, také ne vždy je tento postup vhodný. Ale určitě se můžete ošetřujícího onkologa na tuto možnost zeptat, pokud by o to maminka stála.

Moc na Vás myslím a přeji, aby se podařilo mamince ulevit a abyste náročnou situaci společně zvládli, co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz