Maminka má rakovinu prsu s metastázami, nechodí. Může se to zlepšit?

Odpověď na dotaz ze dne 28. listopadu 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den , Mám dotaz ohledně nemoci me maminky ,.maminka se dva roky léčí na rakovinu prsa a to hormonálně ,.před 3 týdny mamince našly u prasat metastazu cca 10cm. Před měsícem si začala stěžovat na bolest zad ,minulý týden mi maminku odvezla záchranka jelikož maminka přestala úplně chodit a nyní přestala cítit a hýbat pravou rukou (právě prso je to postižené ) Nevím si rady jak dál nyní je hospitalizována na Paliativní péči , Jinak nám přijde maminka čilá ,bolesti lékaři tlumí kodeinovymi náplastmi ...má jen velkou potřebu pít chladné nápoje .... Má otázka zní , zdali se maminka.jeste postaví ? Nebo co máme očekávat? Dekuji
Blanka
Děláte si starosti o maminku, kterou máte hospitalizovanou v nemocnici na oddělení paliativní péče, protože se zhoršil její stav v důsledku pokročilosti rakoviny prsu. Rakovina se zřejmě rozšířila do kostí a páteře, maminka přestala chodit a nehýbe pravou rukou. Potřebujete vědět, na co se připravit a zda už maminka nebude chodit.

Dobrý den, Blanko,

nejspíš Vám nedokážu odpovědět v takovém rozsahu, jak potřebujete. Aniž bych znala přesnou příčinu toho, proč Vaše maminka nechodí, nedokážu říct, zda je šance chůzi trénovat. Jedinou zkušenost, se kterou se s Vámi mohu podělit je skutečnost, že pokud se stav nemocných s pokročilým onkologickým onemocněním skokově zhorší, v naprosté většině zhoršování dále pokračuje. Výjimečně se stane, že je zhoršení způsobeno nějakou přidruženou nemocí nebo problémem, který je řešitelný a odstranitelný, ale to spíše bývají infekce, které nemocného oslabí a po přeléčení antibiotiky se může jeho stav ještě mírně vylepšit. Pokud Vaše maminka přestala chodit, protože jsou poškozené nervové svazky v důsledku metastatického postižení páteře, tak nácvik chůze již nebude reálný. Ráda bych pro Vás měla lepší zprávy, ale bohužel Vám nemohu říct více v situaci, kdy jsem vaši maminku neviděla a nemám k dispozici žádné výsledky vyšetření. Pokud je maminka na oddělení paliativní péče, tak určitě bude možno promluvit si s ošetřujícím lékařem (lékařkou) o všem, co potřebujete vědět. Věřím tomu, že je Vaše maminka v dobrých rukou a určitě na tom správném místě, kde bude postaráno o to, aby netrpěla. To je pro ni i pro Vás v tak tíživé situaci, kterou nejspíše nepůjde změnit, to nejdůležitější.

S pozdravem a úctou,

MUDr. Katarína Vlčková