Maminka má rakovinu prsu a podstupuje metronomickou léčbu. Jak dlouho se taková léčba doporučuje?

Odpověď na dotaz ze dne 31. 8. 2022 zobrazit původní dotaz

Maminka je v paliativní péči rakoviny prsu od roku 06/2015 a od 02/2019 je podávána pouze metronomická léčba. Má metastázy do kostí špatně se jí chodí a často padá od 04/2021 je pouze ležák. Její 70 let je pohublá jí 3x denně přesnídávku a pije cca 0.7 l. vody, vzhůru je cca 7 hodin denně zbytek prospí také má problémy s mluvením. Jaká je průměrná doba dožití v jejím stavu když začíná mít problémy s polykáním prášků. Jak dlouho se doporučuje metronomická léčba u pacientů s její nemocí a v jejím zdravotním stavu.
Děkuji za odpověď.

Jiří.

Vaše maminka se léčí již mnoho let s rakovinou prsu, od roku 2019 užívá paliativní metronomickou léčbu. Má mnohočetné metastázy v kostech, je již více než rok zcela upoutána na lůžko, jí i pije velmi málo, hodně pospává. Ptáte se na časovou prognózu a také zda má ještě smysl pokračovat v onkologické léčbě.

Milý pane Jiří,

odhady časové prognózy jsou velmi ošemetné i u pacientů, které znám, natož takhle na dálku. Ale z toho, jak maminčin stav popisujete, bych spíše soudila na čas v řádu týdnů či jednotek měsíců než delší.

Za těchto okolností je opravdu ke zvážení, zda metronomickou léčbu neukončit. Má sice méně nežádoucích účinků než klasická chemoterapie, ale je otázka, zda ještě mamince něco přináší. Také píšete, že polykání léků již začíná být obtížné. Ale jelikož jsem Vaši maminku nikdy neviděla a neznám průběh její nemoci, nemohu toto rozhodnout. Nejlepší by bylo spojit se s maminčiným ošetřujícím onkologem. Nemusíte maminku nikam převážet, jen mu popište její stav a domluvte se na dalším postupu.

Možná už opravdu nastává chvíle, kdy místo onkologické léčby zaměřené na zpomalení progrese nemoci bude vhodný čistě symptomatický postup cílený hlavně na mírnění obtíží, které maminku trápí. Kromě ošetřujícího onkologa je možné se poradit i s maminčiným praktikem nebo požádat o návštěvu lékaře některého z mobilních hospiců, pokud ve vašem okolí nějaký funguje, aby maminku vyšetřil v domácím prostředí a případně se pak s jejím onkologem spojil a domluvil.

Myslím na Vás a moc Vám přeji, abyste náročnou péči o maminku zvládli, co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz