Maminka má rakovinu po celém těle, nechce jíst, je slabá. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 23. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer prosím mám maminku která má rakovinu po celém těle má játra za chiceny nechce už ani jíst je oslabnuta nedokáže sama jíst a nic a teď poslední dobu přestala jíst za celý den sní jen půlku banánů a 4 lžíce polívky a ostatní jídla a ji denně jednou zkouším ji dávat vícekrát jen že nechce
Darina

Dobrý den, paní Darino,

Vše maminka má rakovinu rozšířenou po celém těle, včetně jater. Dělá Vám starost, že maminka slábne, nemá chuť k jídlu a téměř nejí.

Bohužel nechutenství je součástí pokročilého onkologického onemocnění. Je důsledkem vyčerpání rezerv nemocného těla. Logicky se zdá, že slabost je v důsledku malého příjmu stravy a energie, ale u onkologických pacientů je bohužel slabost právě příčinou nechutenství, ne jejím důsledkem. Proto není možné nucením do jídla dodat nemocnému více sil. Ve skutečnosti je to tak, že Vaše maminka nemá sílu na to, aby využila živiny ve svůj vlastní prospěch. Její tělo je nyní nedokáže zpracovat, protože jí dobře nefungují játra a protože nemoc je v jejím těle v převaze. Tělo jí dává signály, že jídlo nejenom nepotřebuje, ale je pro ni nyní velkou zátěží. Proto nemá hlad a proto jí může být již při pohledu na jídlo či při představě jídla velmi špatně. Nenuťte ji proto jíst. Zkuste jí jídlo nabízet, ale nijak na ni netlačte. Nucení by mohlo vyprovokovat zvracení a ještě více se prohloubí slabost i nechutenství. Někteří pacienti při nechutenství tolerují více studené pokrmy, jako je chlazený jogurt či chlazené šťávy a limonády – zejména Cola zbavená bublinek, pivo či zmrzlina nebo kostky zmraženého džusu. Chutě se můžou hodně rychle měnit, i během hodin, tak mamince nevyčítejte, že než připravíte jídlo, už na něj nemá chuť. Ona za to nemůže, je to součástí její nemoci, kterou v tomto stádiu není možné ovlivnit. Důležité je myslet na to, že jedinou cestou, jak Vaší mamince pomoct a její situaci jí ulehčit, je respektovat ji a přizpůsobit se jejím potřebám i tomu, co již není schopna v důsledku nemoci zvládnout.

Přeji Vám i Vaší mamince mnoho sil do dalších dnů, ať je Váš společný čas naplněný klidem a porozuměním.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková