Maminka má rakovinu plic ve čtvrtém stupni, chemoterapii odmítla. Je to chybné rozhodnutí?

Odpověď na dotaz ze dne 4. dubna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Měla bych otázku ohledně mojí maminky. Letos 6.2.2020 mamince diagnostikovali rakovinu plic 4 stupeň. Bohužel operace už není možná. Má zasažený už i žebra. Chemoterapii maminka odmítla z důvodu, že by jí bylo po nich špatně a chtěla by dožít ještě trochu normálně... Myslíte že udělala chybu? Jak dlouho má asi ještě délku života? Na bolesti si dává náplasti od bolesti předepsaným praktických lékařem. Zatím ji to pomáhá ale je mi jasné že to nebude věčně. Často spí,je pořád ospalá...moc nejí nemá chuť. Prosím Vás o názor k této situaci. Děkuji
Martina
Vaší mamince byla diagnostikována rakovina plic v nejpokročilejším, čtvrtém stádiu. Operační řešení není možné a navrhovanou chemoterapii si maminka nepřeje, protože chce strávit čas, který jí zbývá, v co nejlepší kvalitě. Bojíte se, že je to chybou a ptáte se na to, jak dlouho může žít, jak může vypadat další průběh.

Dobrý den, Martino,

každopádně Vás chci ujistit v tom, že rozhodnutí Vaší maminky není chybou. Je naprosto pochopitelné a logické. Bohužel je její nemoc natolik pokročilá, že by jí chemoterapie nedala moc času navíc. Možná pár týdnů, které však nejsou žádnou jistotou. Zhoršení kvality života s chemoterapií bohužel jisté je. Zejména v situaci, kdy je nemocí natolik zesláblá, že nemá chuť k jídlu a většinu času spí. Chemoterapie by ji v tuto chvíli rozhodně více oslabila, než pomohla. Je dobré, že má maminka náplasti proti bolesti, pravděpodobně bude zapotřebí dávku postupně navyšovat. Není třeba se obávat, že by musela v budoucnu trpět bolestí. Navyšovat opiáty je možné natolik, kolik bude zapotřebí. Určitě by bylo dobré, aby měla maminka k dispozici kromě náplasti i rychle působící opiát – ideálně morphin v tabletkách či kapkách, který může také předepsat praktický lékař, protože intenzita bolesti bude během dne jistě kolísat a je dobré mít po ruce něco, co rychle pomůže.

Kolik času má Vaše maminka před sebou nedokážu odhadnout, protože neznám dost podrobností. Na to bych ji musela vidět, a hlavně vědět, jak se stav mění v průběhu času. Víme, že pokud se stav zhoršuje týden od týdne, je prognóza, tedy odhadovaný čas dožití, v týdnech. Pokud se stav začne zhoršovat ze dne na den, tak je prognóza řádově ve dnech. Pokud maminka jen více spí a méně jí, ale je ještě schopna polykat a pít i s Vámi komunikovat, bude mít před sebou jistě týdny, ale jestli budou dva, nebo jich bude osm, nedokážu odhadnout. Jen bych vás ráda podpořila v tom, abyste respektovala omezení, které jí její tělo dává. Zejména ohledně příjmu stravy, tekutin a fyzické aktivity. Ona sama nejlépe bude cítit, jakou stravu a kolik živin dokáže pro sebe využít, i jestli zvládne dojít na toaletu či do koupelny. Pokud se nebude na tyto základní činnosti cítit, není dobré ji nutit a je to znamením postupu nemoci, ne její rezignace.

Přeji Vám oběma mnoho sil do těžkých týdnů, a hlavně co nejvíce společného času v pokoji a lásce. Pokud byste přemýšleli o péči v závěru života, je možné se obrátit na lůžkové či mobilní hospice.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková