Maminka má rakovinu plic, v poslední době velmi slábne. Jak jí mohu ulevit?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 6. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám prosbu o radu moje maminka má rakovinu plic malobunecny nádor měla chemoterapie a ozarky v roce 2020. Rtg ukázalo remisi onemocnění i laboratorní výsledky konkrétně úbytek sodíku a draslíku se normalizoval. Přesto začala pociťovat slabost. V lednu 2021 měla preventivní ozarky mozku. Od té doby jsou slabosti čím dal tím častější a nyní se během 10 dnů hodně zhoršila hůř se ji dýchá jednou omdlel přestává chodit slabosti jsou čím dal tím častější nic ji nebaví nemá chuť k jídlu po jídle nastanou velké slabosti a je ji špatně málo jí hubne. Ráno je ji lépe a od polednich hodin už jen leží a buď spí nebo je ji špatně. Nezvraci bere gutalax tak chodí cca jednou za 3 dny na stolici větry odchází ale maminka chátra a je vidět ze trpí. Na kontrole byla cca před 2 měsíci kde bylo vše v normě. Jdeme zítra na Plicni na odběry a rtg plic. Moc bych chtěla mamince ulevit jen nevím jak a co ji dávat při těch stavech vycerpanosti slabosti a když ji není dobře. Snažíme se aby trochu jedla pila dáváme i nutridrink. Snažíme se ji trochu rozptýlit a dopřáváme ji hodně odpočinku. Někdy je schopna dojít na wc i 3 x denně jindy ji vozime na zachod na vozíku. Do sprchy nám už nemůže vstoupit nevydržela by stát. Moc bychom chtěli mamince nějak ulevit. Přemýšlíme co by mohlo pomoci jestli Infuze léky proti únavě vitaminy nebo opravdu už nevím co jiného. Prosím můžete poradit? Děkuji za odpověď Brožova Ústí nad Labem

Drahomira Brozova

Milá paní Brožová,

Vaše maminka se léčí s rakovinou plic, je po chemoterapii a ozařování, onemocnění bylo ještě před 2 měsíci v remisi. Nyní se však maminčin stav horší, slábne, nemá chuť k jídlu, ulehla. Ptáte se, jak mamince pomoci.

Z toho, co píšete, samozřejmě nedokážu určit, jaká je příčina zhoršení zdravotního stavu Vaší maminky, ale bohužel je dost možné, že rakovina, kterou se na nějaký čas podařilo onkologickou léčbou zastavit, se nyní objevila znovu, možná i někde jinde v těle. U malobuněčného plicního karcinomu se to stává poměrně často. A pokud je maminka tak vyčerpaná, jak píšete, nejsem si jistá, zda bude ještě schopna podstoupit další chemoterapii či radioterapii a že by tato léčba byla pro ni přínosem. Ale to musí zvážit ošetřující lékař, podle toho, co zjistí. Je dobře, že jste se již domluvili na kontrole.

Mám strach, že ani vitamíny ani infuze maminčinu únavu a slabost neodstraní. Někdy mohou na čas pomoci léky ze skupiny kortikoidů, ale to opravdu musí rozhodnout lékař, který maminku uvidí a bude znát výsledky všech vyšetření.

Je dobře, že maminku nenutíte do aktivit, na které již nemá sílu, že jí dopřáváte dostatek odpočinku, který teď zřejmě opravdu potřebuje. Ani do jídla není rozumné nemocného nutit, spíše jen nabídnout a nechat na něm, na co má chuť a kolik toho může sníst, aby mu po jídle nebylo těžko.
Hodně Vám mohou usnadnit život různé pomůcky, píšete, že již používáte vozík na přesuny, výborná je i polohovací postel s antidekubitální matrací nebo WC křeslo (gramofon). Existují i sedačky do vany nebo do sprchy, ale když je i to příliš náročné, je často nejšetrnější provést hygienu na lůžku. Pokud se mamince hůře dýchá, je možné na doporučení ošetřujícího lékaře zapůjčit pro maminku i koncentrátor kyslíku. Zvažte, zda péči o maminku v tomto stavu zvládnete sami nebo byste užili pomoc pečovatelských služeb nebo agentury domácí péče. Poraďte se o tom s maminčiným praktickým lékařem.

Moc Vám přeji, abyste náročnou situaci zvládli co nejlépe, je dobře, že jste mamince nablízku a staráte se o ni.

Myslím na Vás.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz