Maminka má rakovinu plic s metastazami. Kolik času nám s maminkou zbývá?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den
Maminka je od 13.Ledna v nemocnici kam ji odvezla sanitka az po mesicich neusnosnych bolestech a s bouli na zadech a 38kg vahy. Zijeme v zahranici nikdo s onvodnich lekaru na jeji zadosti vyšetření od Leta 2022 nereagoval dostavala jen silne prasky na bolesti .
V nemocnici po CT zjistily ze jde o rakovinu plic z metastazami na prave strane panve . Behem tydne zacala dostavat ozarovani 5x sezeni. Na tu panev . Dnes 17.2. Ma metastaze na cele panvy v obratlich patere,prava steheni kost,krcni pater,jatra,mozek, primarni nador plic je pres celou plici nachodi na prudusky . K tomu ma otravu krve s odumirani tkane s nadoru na te leve steheni kosti ktery ji nechteji zadnym zbusobem odstranit pouze podavaji antibiotika.
Celko je dost slaba ,unavena ,zmatena. Chut k jidlu porad ma a ji hodne ale uz nepribira .
16.2 mela teprve biopsii nadoru plic a lekari cekaji na vysledek aby jsme vedeli o jaky typ se jedna a ci budou moci nasadit jakoukoliv lecbu .
Podle vas neni to cele zpomalene ?nemohla by byt uz na tom lepe kdyby lekari reagovali rychleji ? Kolik casu nam s maminkou v tak pokrocilem stadiu zbyva podle vaseho hlediska. Dekuji mockrat za odpoved .

Monika

Vaše maminka má od léta minulého roku bolesti, zhubla a nově se jí objevila na zádech boule. Po převozu do nemocnice jí byla zjištěna rakovina plic s metastazami. Vás nyní zajímá, zda v celém vyšetřovacím procesu někdo nepochybil a kolik času Vám s maminkou zbývá.

Vážená paní Moniko,

vzhledem k tomu, že nemám kompletní informace o zdravotním stavu Vaší maminky, bude má odpověď spíše obecná, ale snad i tak pro Vás bude přínosem.

Rozsah onemocnění u Vaší maminky, jak píšete, je veliký. Ozařování se zaměřením na pánev mělo nejspíš za cíl jak zmenšit ložisko nádoru, tak bolesti, které způsobuje. Po stanovení typu nádoru z biopsie se lékaři rozhodnou, jak postupovat dále, a to i s ohledem na celkový stav Vaší maminky. Každá léčba má totiž i své nežádoucí účinky, a proto se musí vzít v potaz, zda by pacientovi spise neuškodila.

Pokud by biopsie ukázala, že onemocnění, navíc v tak velkém rozsahu, není již možné léčbou ovlivnit, pak se stává hlavním cílem péče o maximální komfort pacienta — léčba příznaků, které nečitelné onemocnění způsobuje, jako jsou bolesti, dušnost, zmatenost, … Takovou péči poskytují paliativní lékaři, kteří bývají v nemocnicích součástí paliativních týmů.

Chtěla bych Vás podpořit v rozhovoru s ošetřujícím lékařem Vaší maminky, který Vám může dát nejpřesnější informace o jejím zdravotním stavu a prognóze.

Přeji Vám i Vaší mamince plno sil.

S pozdravem

MUDr. Tereza Pacíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Tereza Pacíková

MUDr. Tereza Pacíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz