Maminka má rakovinu plic s četnými metastázami. Za poslední měsíc se výrazně zhoršila. Kolik času s námi ještě bude?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Mamince v prosinci zjistili rakovinu plic s četnými metastazemi v mozku, má je i v kostech,nadledvinach a játrech. Za poslední měsíc se výrazně zhoršila, je imobilní a na plenkách, podstoupila ozařování mozku a teď měla nastoupit chemoterapii která byla ale zatím odložena z důvodu slabosti. Chtěla bych se zeptat jaká je její prognóza a kolik času s námi ještě bude. Děkuji za odpověď paní Jana

Jana

Vaší mamince lékaři zjistili rakovinu plic s generalizací do mozku, jater, kostí a nadledvin. Podstoupila radioterapii CNS, plánovaná chemoterapie nakonec nebyla zahájena kvůli celkovému zhoršení stavu. Píšete, že maminka je zcela upoutaná na lůžko, inkontinentní, slabá a ptáte se na časovou prognózu.

Milá paní Jano,

je mi to moc líto, ale z informací, které jste mi o mamince napsala, bych časovou prognózu odhadovala spíše v řádu dnů či týdnů. Samozřejmě se mohu mýlit, Vaši maminku jsem neviděla, neznám všechny podrobnosti. Určitě bude dobré položit tuto otázku ošetřujícímu lékaři Vaší maminky, který ji zná lépe a má k dispozici výsledky všech vyšetření. I tak půjde vždy jen o nějaký odhad vycházející ze zkušenosti a toho, jaký průběh je u pacientů s touto diagnózou obvyklý. Každý však stůně trochu jinak a vždycky můžeme být překvapeni. Je však zřejmé, že maminka se nachází v závěru života, rakovina v této fázi není vyléčitelná.
Proto bych se možná spíš než na otázku po množství zbývajícího času, na kterou Vám nejspíš nikdo nedokáže odpovědět jinak než rámcově, zaměřila na kvalitu času, který má ještě maminka před sebou. Kde si přeje být? Co by potřebovala ještě zařídit, předat, s kým se setkat, o čem si popovídat? Kdo o ni bude pečovat? Netrápí ji bolesti, nevolnosti nebo jiné nepříjemné symptomy?
I tyto otázky by bylo dobré probrat, jak s maminkou, tak s ošetřujícím lékařem. Pokud by si maminka přála trávit konec života v domácím prostředí, může Vám s péčí o ni pomoci některý z mobilních hospiců. Kdybyste dali přednost péči v lůžkovém zařízení, bylo by dobré se informovat, jaké jsou možnosti ve Vašem okolí, a podat včas žádost například do některého z lůžkových hospiců.

Vím, že není snadné o těchto tématech otevřeně mluvit, ale je dobré naplánovat budoucí postup tak, aby co nejlépe vyhovoval, jak Vaší mamince, tak možnostem a prioritám celé rodiny. Přeji Vám i Vaší mamince, abyste náročnou situaci společně zvládly co nejlépe.

S úctou

Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz