Maminka má rakovinu plic, prošla operací a byly komplikace. Může ozařování a biologická léčba pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 13. listopadu 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mamince 48 let, byla před dvěma a půl roky stanovena rakovina plic ve stádiu IIIb. Následovala operace, při ktére byl nádor i s velkou částí jedné plice a okolní metastáze odstraněny, po operaci následovalo ozařování a chemoterapie, které byli uspěšné. Po roce se však nádor objevil zase a byla nasezena biologická lečba, která rok a půl zabírala dobře a rakovinu zastavila, nádory zůstávaly ale nerostly. Začátkem tohoto listopadu maminka začala spatně vidět (rozostřené vidění ) a být lehce dezorientovaná po vyšetření CT byl zjištěn nádor a metastáze v mozku s otokem. Na otok byli podávány kortikoidy a vidění a orientace se zlepšila, na nádory v mozku je předepsáno ozařování 5 až 10 cyklu a byla změna původní biologická léčba za novou biologiclou léčbu (s ohledem na kombinaci nádoru v plicích a v mozku). Nádor v plicích je stále bez změn a neroste. Maminka se cítí unavená, ale zvládá fungovat normálně, chtěla bych se Vás zeptat jaké jsou u ní prognozy na délku života, zda se jedná o roky, měsíce či týdny a vánoce už budou třeba dlouhá doba ... a zda navržené ozařování v kombinaci s biologickou léčbou může radikálně pomoci. Chápu že neznáte veškeré podrobnosti ale budu ráda za obrazný upřímný odhad. Moc Vám děkuji.
Eliška

Dobrý den, Eliško,

Vaše maminka se léčí s rakovinou plic. Podstoupila operaci a následně chemoterapii a ozařování. Po roce se nádor opět objevil a maminka dostala biologickou léčbu, která růst nádoru v plicích zastavila. Před několika týdny se však zjistilo, že má maminka metastázy v mozku, dostala tedy kortikoidy, po kterých otok mozku odezněl a její stav se zlepšil, nyní je v plánu ozařování mozku a nová biologická léčba. Ptáte se na časovou prognózu a zda může ozařování a biologická léčba v této situaci mamince pomoct.

Pokud se jedná o časový odhad, tak si upřímně myslím, že roky to nebudou. Pokud došlo ke vzniku metastáz v mozku i po chemoterapii a na biologické léčbě, bude nádor hodně agresivní. Dle věku Vaší maminky soudím, že její tělo je dost silné na to, aby snesla co nejintenzivnější léčbu. Jestli má Vaše maminka před sebou týdny či měsíce, to je velmi těžké odhadnout. Je dost pravděpodobné, že ozařování a biologická léčba může mamince čas prodloužit, ale velmi záleží na tom, jak ji bude maminka snášet. Pokud by léčba měla pro maminku neúnosné nežádoucí účinky, tak by bylo vhodnější ji ukončit a šetřit síly na to, co je pro ni důležité. Efekt ozařování se projeví s odstupem několika týdnů, takže v některých situacích není čas na to, aby pomohlo. Jestli je Vaše maminka soběstačná a fyzicky zvládá základní aktivity, tedy chůzi alespoň po bytě a osobní hygienu, je schopna něco sníst a netrpí odporem k jídlu, tak by čas potřebný k nástupu účinku ozařování mohla mít. Takže z toho, jak maminku popisujete, si myslím, že navrhovaná léčba by mohla dát trochu času. Kolik ho bude těžko říct, ale jestli je i několik týdnů pro ni důležitých, určitě bych do toho šla. S ohledem na to, jak pro ni bude léčba snesitelná, aby ji nevyčerpala více než nemoc samotná. Nelze totiž očekávat vyléčení, tedy „teď to vydržím a pak bude zase lépe“, ale jde o to, aby nebylo špatně právě teď. Protože další čas a příležitost k tomu, stihnout to, co je pro ni důležité, být nemusí. Jestli toho času bude několik týdnů, nebo až několik měsíců, to nedokážu odhadnout. To, co nám většinou napoví, je rychlost zhoršování stavu. Pokud se stav začne zhoršovat v rozmezí týdnů, budou zbývat týdny, pokud bude zhoršování den ze dne, můžou zbývat jen dny.

Přeju Vám i mamince co nejvíce času, který budete moct strávit společně.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková