Maminka má rakovinu endometria, nádor na ledvině, lékaři mluví o paliativní péči. Co čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 21. března 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Mám maminku, 68 let. Začala krvácet, tímto zjistili rakovinu endometria. 2. Stupeň. Objemný tumor. Další nádor má na ledvině. Doktoři jí řekli , že v úvahu připadá jen paliativní péče. Skoro nejí, pořád spí. Jak dlouho tu s námi bude. Nebo jak to bude probíhat. Děkuji Vám. Lenka Kratochvílová
Lenka
Vaše maminka má nově zjištěný nádor děložní sliznice, je poměrně veliký a zřejmě se již rozšířil i mimo původní ložisko. Je hodně unavená, dost času prospí, málo jí. Ptáte se, jak bude další čas vypadat a jak dlouho může maminka žít.

Vážená paní Kratochvílová,

prosím berte mou odpověď obecně, neboť jsem neměla možnost maminku vyšetřit, neznám tedy další podrobnosti – další případné nemoci, dosavadní průběh zdravotního stavu, léky a podobně. Pokročilý nádor dělohy se vzdálenými metastázami, nechutenství a únava mohou naznačovat, že čas se bohužel nemocnému krátí. Bez bližších informací si dovolím rámcový odhad v řádu týdnů, jednotek měsíců. Pochopitelně se mohu mýlit a to oběma směry. Pokud jde o další průběh, typické bývá prohlubování únavy, spavosti, ztráta zájmu o okolí, minimální příjem jídla a později i tekutin. Důležité je vědět, co sám nemocný o své chorobě ví, jak rozumí tomu, co se s ním děje, co by si on sám přál, zda má z něčeho obavy a tak dále. Nabídka otevřeného rozhovoru může ulevit řadě obav a umožnit nemocnému nebýt s nimi sám. Někteří nemocní jsou rádi doma, jiní raději volí přesun do jiného zdravotnického zařízení.

Kdyby došlo k rozvoji nějakých nepříjemných příznaků – nevolnosti, bolesti – doporučuji obrátit se buď na ošetřujícího lékaře, nebo na paliativní tým – buď při nemocnici nebo v domácím či lůžkovém hospici.

Přeji vám i mamince hodně sil,

MUDr. Irena Závadová