Maminka má při každém pohybu velké bolesti. Jaké jsou další možnosti léčby?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 3. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,mám doma maminku 92 let,je ležící a při každém otočení ,jakémkoliv pohybu křičí bolestí,p.doktorka nám napsala kapky tramal 3 * 10 kapek ,ale nijak to nepomaha.Chtela bych se zeptat jestli by nešlo dát mamince něco jiného,chodí sem sestřičky každý den převažovat dekubit na zadečku a říkají ,že by byly lepší nějaké morfinové náplasti.Uz si nevím rady ,je mne maminky hrozně líto ,kdysi byla kus ženské,dneska je jak věchýtek,kosti obalené kužou,proč musí někdo trpět bolesti ,když by třeba mohlo něco pomoct.Maminka je popletena ,někdy už skoro nic nejí ,neni onkologicky pacient ,je to stáří,ale strašně ,proč?Moc děkuji za odpověď Moc bych ji přala aby neměla bolesti .S přáním hezkého dne Fridrichová Jaroslava

JaroslavFridrichová

Vaše maminka, starší dáma, je ošetřována v domácím prostředí sestřičkami domácí péče. Při ošetřování proleženiny velmi naříká, předepsaný Tramal je bez účinku. Ptáte se na další možnosti léčby.

Vážená paní Fridrichová,

určitě vámi zmiňované náplasti s opiáty by byly na místě společně s kapkami Morfinu. Je ale potřeba posoudit další faktory, které při předepisování mohou hrát určitou roli (i když tuto úvahu již lékař učinil při předpisu slabšího Tramalu). Obvykle začínáme menšími dávkami, které pozvolna zvyšujeme podle efektu. Např. Fentanyl 12 nebo 25 ug/hod v náplasti na horní polovinu těla, mění se po 3 dnech. Efekt nastupuje poprvé pomalu, s tím je potřeba počítat. Minimálně po dobu 1224 hodin od nalepení první náplasti je potřeba podávat jiná analgetika. Třeba Morfin kapky — za začátek bychom patrně volili dávku 4 kapky podávané hodinu před plánovanou manipulací. Pokud by o to maminčin praktický lékař stál, rádi mu poskytneme konzultaci.

Opiáty jsou velmi účinné léky, je ale potřeba vědět, že mohou způsobit zácpu — tu řešíme projímadly (kapky, čípky, tabletky, sirupy apod.) a také mohou zpočátku tlumit pacienta. Některým nemocným se tak uleví, že konečně mohou klidně usnout a prospí třeba 12 hodin. To je v pořádku a tento efekt obvykle do 3 — 5 dnů vymizí. Stejně tak se mohou objevit nevolnosti, které ale nepředpokládám, neboť nepíšete, že by maminka po Tramalu zvracela. Zmiňované dávky jsou malé a je potřeba je postupně titrovat do potřebného efektu. Nikdy neslibujeme úplnou bezbolestnost, ale účinné tlumení bolestí je jistě reálné.

Nepíšete odkud jste, ale v některých místech je dostupná návštěvní služba ambulance paliativní péče, jejíž lékař by mohl maminku doma vyšetřit a na míru léky doporučit.

Snad vám má odpověď pomůže a mamince se od bolestí uleví.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz