Maminka má opiátové náplasti nalepeny první den, bolest trvá. Může se účinek dostavit později?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 5. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Maminka 86 let má předepsány opiátové náplasti Transtec 35 . Náplast nalepena první den. Bolest přetrvává a skoro pořád pospává, teplotu nemá. Chci se zeptat jestli se může účinek dostavit později. Je 40 let po operacích páteře. Náplasti má poprvé. Děkuji za odpověď. Monika.

Monika

Vážená Moniko,

náplasti s opioidy vždy nastupují velmi pozvolna — efekt se obvykle dostavuje po 12 — 24 hodinách, ale hladina se může ustálit ještě později. Podle literatury to může trvat až 54 hodin. Do té doby by pacient měl při bolesti užívat léky s krátkým poločasem, u vaší maminky předpokládám, že byla zvyklá na léky typu Voltaren, Brufen, Diclophenac apod. Zároveň může být pacient hodně ospalý, může mít velké nevolnosti nebo i zvracet — tyto účinky po 3 — 5 dnech vymizí. Co ale nevymizí, je opioidy navozená zácpa. Pokud pacient zácpu z opioidů má, pak ji bude mít po celou dobu jejich užívání a je důležité, aby užíval léky či prostředky, které s vyprazdňováním pomohou (čípky, kapky, čaje apod.).

Je možné, že dávka 35 ug/hod bude pro maminku příliš silná, odpovědi jsou dosti individuální a je potřeba pacienta bedlivě po nasazení léků sledovat. Pokud by se dostavilo zvracení a nevolnosti, kontaktuje předepisujícího lékaře a požádejte jednak o léky proti zvracení (např. Degan nebo Haloperidol) a případně o snížení dávky, pokud by bolest byla dobře zaléčena.

S pozdravem

Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz