Maminka má onkologickou diagnózu, měla paliativní chemoterapii. Může se vyléčit, když klesají onkomarkery?

Odpověď na dotaz ze dne 2. července 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý deň , dovoľujem si Vás požiadať o vysvetlenie hladín onkomarkerov: mame počas paliatívnej chemo /5. dávka karboplatiny plus avastin/ klesajú veľmi onkomarkery, po 6. chemo ju čaká kontrolné CT vyšetrenie a ja sa pýtam, je to dobrá prognoza keď klesajú onkomarkery? metástázy sa zastavili? môžu zmiznúť? je šanca na vyliečenie? Dá sa táto choroba zastaviť? Bez chemo môže rýchlo nastať progresia? Mama /71 rokov/ má v januári zistený HG serozny CA origo ovárium alebo primárny peritoneálny, podľa CT z januára 2019 rozsiahla karcinomatóza v brušnej dutine,ascites a patologická LAP pri tr.coeliacus.
Nina
Vaší mamince před 7 měsíci diagnostikovali vysoce maligní nádor vaječníku, který již v době zjištění byl bohužel rozšířený po celé břišní dutině a lymfatických uzlinách lokalizovaných v okolí hlavních břišních cév s ascitem, což je hromadění tekutiny tvořené nejspíše nádorem v břišní dutině. To je překlad do srozumitelnější řeči nálezu, který jste přepsala do poslední věty Vašeho dotazu. Vy se ptáte, zda pokles onkomarkerů v průběhu paliativní chemoterapie znamená, že se maminka uzdravuje, zda je naděje na úplné vyléčení a zda by bez chemoterapie došlo k rychlému zhoršení a progresi nemoci.

Dobrý den, Nino,

bohužel Vám nemůžu dát moc optimistickou odpověď. Moc ráda bych Vám psala něco jiného, ale falešná naděje by Vám ani Vaší mamince jistě nepomohla.
Pokles onkomarkerů je dobrá zpráva z pohledu postupu onemocnění. Znamená to, že chemoterapie na nádor do určité míry působí, že má šanci postup zpomalit. Jak moc a kolik času Vaší mamince chemoterapie dá, nelze odhadnout. Každopádně, úplné vyléčení při tak rozsáhlém nálezu velmi agresivního typu nádoru bohužel není možné. HG serózní CA znamená high grade karcinom, což je určení biologické povahy nádoru – high grade označuje nádor, který je vysoce agresivní – rychle se šíří. Dalším nepříznivým faktorem je karcinomatóza břišní dutiny – znamená to, že nádorové buňky jsou rozeseté na povrchu všech břišních orgánů, což nedokážeme žádnou léčbou úplně odstranit. Paliativní typ chemoterapie má za cíl postup nemoci zpomalit, nemá však potenciál vyléčit, tedy zničit všechna ložiska nádoru v břiše. Nádor vaječníku je bohužel velmi často již v době diagnózy neléčitelný. Největší léčebný úspěch má chirurgické odstranění nádoru i s okolními orgány, kde by mohly být mikroskopické metastázy. Taková operace se však provádí jen v případě, kdy se na nádor přijde včas, tedy když na CT či jiných zobrazovacích vyšetřeních neprokážeme vzdálené metastázy a když neprorůstá do okolních cév.

Onkomarkery jsou jen vodítkem pro onkology při sledování chování nádorů. Nedokážou nahradit CT vyšetření. Můžou nás jen přibližně informovat o tom, zda nádorová hmota přibývá anebo se zmenšuje. Pokud si neklademe ty nejoptimističtější cíle, tak pokles onkomarkerů rozhodně dobrou zprávou je. Zvolená chemoterapie na nádor působí a zatím brání jeho rychlému růstu. Pro onkology to tedy znamená, že má smysl pokračovat v započaté chemoterapii, i když je paliativní a jejím cílem není vyléčení. Pokud by totiž markery v průběhu chemoterapie neklesaly, nebylo by vhodné v léčbě pokračovat, protože by pouze škodila svými nežádoucími účinky, které s sebou každá onkologická léčba bohužel nese. Důvod k radosti tedy jistě je, ale nelze se upínat k naději na vyléčení.

Bez chemoterapie by byla progrese jistě rychlejší, časové ohraničení Vám však nedokážu dát. V tomto smyslu je určitě informace o poklesu markerů dobrou zprávou, protože to znamená, že chemoterapie nějaký čas navíc mamince dává.
Je mi moc líto, že pro Vás nemám lepší zprávy. Přeji Vám i Vaší mamince mnoho sil do příštích týdnů a do další léčby.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková