Maminka má nealkoholovou cirhózu jater, selhávají jí ledviny, dialýza není možná. Jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 2. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, maminka má cirhózu jater, důvod není alkoholismus, nyní ji selhávají ledviny, má trombózu, je chodukrevná. Dialýza prý není možná. Chtěla bych jen vědět, jak dlouho bude žít. Psychiku má špatnou, před měsícem jí zemřel manžel.

Karel

Vaše maminka má nealkoholickou jaterní cirhózu, selhávání ledvin a trombózu. Lékaři nemohou nabídnout dialýzu. Ptáte se, jak dlouho maminka bude žít.

Vážený Karle,

na váš důležitý dotaz jistě existuje nějaká rámcová odpověď, bohužel bez řady dalších potřebných údajů jej nejsem schopna zodpovědět. Nemám k dispozici žádné důležité podrobnosti a u selhávání ledvin i u cirhózy jater záleží na mnoha a mnoha dalších faktorech. Jak pokročilá cirhóza je (existuje řada důležitých dílčích laboratorních ukazatelů), zda selhávání ledvin je důsledkem pokročilé jaterní cirhózy nebo je zcela samostatným problémem, kde je přesně trombóza lokalizovaná, jak je rozsáhlá. Zda ledviny nefungují vůbec nebo je jejich funkce omezená a do jaké míry. Důležitý je i věk maminky — kalendářní i biologický, případné další nemoci, léky které užívá atd. Tuto otázku může maminka položit svému ošetřujícímu lékaři. Obvykle je možné nějaký odhad učinit — mluvíme o řádu dnů — týdnů — měsíců — roků. Vždy jde o statistické údaje kombinované se zkušeností lékaře a znalostí konkrétního pacienta. Mýlit se můžeme na obě strany.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz