Maminka má nádor s metastázami po celém těle, léčba byla ukončena. Kolik času zbývá?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 12. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, maminka má nádor na mozku, rakovinu tlustého střeva, rakovinu plic. Metastaze po celém těle i na mozku, otok mozku. Léčba už pro ni není. Dostává léky od bolesti a nějaké léky na prodloužení života. Je slabá, leží, málo jí a pije. Jak dlouho ji ještě zbývá času? Děkuji

Kamila

Milá Kamilo,
Vaše maminka má rakovinu tlustého střeva s generalizací do celého těla včetně mozku, onkologická léčba byla ukončena, dostává léky proti bolesti a pravděpodobně i kortikoidy, které zmírňují otok mozku. Je unavená, slabá, přestává jíst a pít. Ptáte se na časovou prognózu.

Především bych Vám chtěla napsat, že je mi moc líto, že je Vaše maminka takhle vážně nemocná. Kolik jí zbývá času, Vám přesně napsat nedovedu, ale z toho, jak popisujete její stav, bych odhadovala spíše čas v řádu dnů či týdnů než měsíců. Je dobře, že jste vybaveni léky proti bolesti, myslím, že teď je hlavním cílem zajistit mamince maximální komfort a úlevu od bolesti a jiných nepříjemných symptomů. Do jídla ani pití nemá smysl nemocného nutit, pouze nabízet a případně alespoň zvhlčovat ústa, kdyby polykání již nešlo vůbec. U pacienta zcela upoutaného na lůžko je také důležitá péče o pokožku, promazávání a polohování, aby se předešlo vzniku otlaků.

Vzhledem k tomu, že čas, který má maminka před sebou už opravdu nemusí být dlouhý, bylo by dobré jej využít k tomu, abyste jí dali najevo svou lásku, řekli si vše důležité, zkusili zařídit věci, které jsou pro maminku podstatné, setkání s lidmi, na kterých mamince záleží asi i navzdory současné komplikované koronavirové situaci.

Přeji Vám i Vaší mamince, abyste vše dobře zvládli a pokud možno klidné a hezké Vánoce.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz