Maminka má nádor prsu, často pospává, má denně lék a chemoterapii po 3 měsících. Stačí to? Co čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 22. května 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,moji mamince před dvěma mesici zjistili zhoubný nádor v levém prsu,metastaze na plicich a v kostech. Každé ráno bere tabletku na zastavení metastaz(anastrozol) a chemo má mít 1x za 3 měsíce. Je tenhle způsob léčby dostačující? Interval mezi chemoterapii se mi zda poněkud dlouhý. Maminka z 80% sama nevstane z postele,musím byt napomocna a často přes den spí. Každý den je jiný,jednou vstane sama,zajde si i na záchod,druhy den se nemůže ani přetocit na posteli.Takovych dnů je ale více. Chci se zeptat i na Váš odhad prognózy?! Dekuji za odpověď
Klara
Vaše maminka se léčí s nádorem prsu, který již metastazoval do plic a kostí. Dostala hormonální léčbu – anastrozol a jednou za tři měsíce dojíždí na chemoterapii. Ptáte se, zda je léčba dostačující a také na prognózu v situaci, kdy maminka slábne a potřebuje čím dál více pomoci.

Dobrý den, paní Kláro,

postup onkologické léčby nejsem kompetentní hodnotit. To mají v rukou výhradně onkologové a jediné, v čem Vás můžu ujistit, je, že postupují vždy podle jasně stanovených protokolů, kdy se léčba podává podle rozsahu onemocnění a podle celkového stavu nemocného.

Bohužel nepříznivým faktorem u Vaší maminky je přítomnost metastáz v kostech a plicích. Znamená to totiž, že je rakovina příliš rozšířená do celého těla, a tedy není možné ji zcela vyléčit. V takovém případě se vždy volí léčba, která nemocného nezatíží více než nemoc samotná. Cílem této léčby, říkáme jí paliativní, není vyléčení, ale předcházení dalších komplikací a zpomalení postupu nemoci.

Váš dotaz ohledně prognózy je dost široký. Jestli se ptáte na to, jak se může nemoc dále vyvíjet, tak nejspíše bude maminka stále nadále slábnout, nebude mít chuť k jídlu a bude stále více spát. Bude potřebovat pomoc s hygienou i polohováním. Může se objevit bolest kostí či pocit dušnosti. Na obojí máme účinné léky. Jediné, co skutečně ovlivnit a zlepšit nedokážeme, je nechutenství a slabost. Ty jsou důsledkem pokročilosti onemocnění, ne příčinou zhoršení stavu, jak se může zdát. Je dobré si to uvědomit a respektovat to, co nemocné tělo zvládne a unese. Maminka si bude umět říct, jestli potřebuje stravu a jakou a jestli zvládne dojít do koupelny, anebo bude potřebovat pomoct s hygienou na lůžku. Kdy k takové situaci dojde, nedokážu odhadnout, aniž bych maminku viděla. Může to být za několik týdnů či měsíců. Lépe by Vám mohl na Vaše otázky odpovědět ošetřující onkolog, který reálnou situaci Vaší maminky dobře zná a vidí, jak se nemoc vyvíjí.

Mrzí mě, že pro Vás nemám lepší a povzbudivější zprávy. Přeji Vám i Vaší mamince co nejvíce hezkých a společných chvil.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková