Maminka má nádor na ledvině s dalšími ložisky v těle. Jak ji mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 4. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den
Maminka má nádor na ledvině, který je velký jako ledvina, ložiska na obouch nadledvinkách, metastáze u páteře. Kulovitý útvar o průměru 5cm na hlavě slinivky břišní, na odebrání vzorku jde až za 3tydny. Ležela v nemocnici cca 14dni pro nesnesitelnou bolest zad, podávali ji 3x denně morfium, ani tak bolesti nepřestali. Nyní je druhý týden doma, má náplasti na bolest, které také nezabírají. Chodí pouze na WC s velkou bolestí, není schopna si udělat jídlo, nepřijde mi že by zhubla. Někdy moc jíst nechce, ale jindy sní celý oběd. Dva dny si stěžuje, že ji strašně bolí záda, zebra, břicho celé dokola. Hůř se jí dýchá. Doktoři čekají na odebrání vzorku do té doby nic. Můžete mi poradit jak ji mohu pomoci? Moc dekuji

Martina

Píšete nám o vaší mamince, která má nádor na ledvině s dalšími ložisky v těle a trpí velkými bolestmi v zádech, žebrech a břicha.

Dobrý den, Martino,

velmi oceňuji Váš aktivní přístup a snahu mamince pomoci. I když se maminka teprve chystá na odběr vzorku z nádoru, určitě je dobré pokusit se bolesti zmírnit. Pokud nezabírají náplasti na bolest, je třeba se na příčinu a typ bolesti podívat trochu zblízka a najít způsob, jak mamince ulevit. Běžně se u našich onkologických pacientů (tedy pacientů s různými typy nádorů) setkáváme s tím, že nestačí pouze náplast s obsahem silných léků na bolest (opiátů), ale je třeba najít správnou dávku léku v náplasti a zároveň přidat i jiné léky, právě podle typu a průběhu bolesti. Někdy je potřeba zvážit, jestli není potřeba provést nějaký zákrok, který by ulevil.
Doporučila bych Vám, aby léčbu bolesti u vaší maminky zkontroloval lékař, přehodnotil ji a zároveň dále kontroloval, jestli léčba zabírá nebo jestli je nutné podniknout nějaké jiné opatření. V první řade se můžete obrátit na praktického lékaře, který Vám buď bude schopen poradit s léčbou bolesti přímo nebo se ho zeptejte, zda je ve Vašem okolí ambulance léčby bolesti nebo ambulance paliativní péče, kde by bolesti mohli řešit.
Bolest je nejen fyzický vjem, ale je to celkový prožitek a na zhoršení bolesti se může podílet i spousta jiných okolností — třeba strach z nemoci, úzkost nebo nespavost. Všechny tyto vlivy mohou bolest zhoršovat a je třeba, aby se bolest léčila komplexně i se všemi ostatními příznaky, které ji mohou provázet.
Člověk, který trpí bolestí si někdy může připadat velmi osamělý a často je špatně naladěn nebo má výkyvy nálad, ale třeba i chuti k jídlu. Proto má velký smysl, že se o maminku a její stav takto zajímáte a chcete jí pomoci! Vaše snaha být ji nablízku a ulevit od bolesti je neocenitelná. Nebojte se s ní, pokud bude chtít, o její nemoci i bolestech mluvit. Některým lidem pomáhá, pokud si mohou ulevit od strachu a potíží a promluvit si s někým, kdo je vyslechne a nabídne podporu.

Držím palce, aby se bolesti brzy podařilo zmírnit!

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz