Maminka má metastázy v kostech. Lze zvládnout péči o ni doma? Kdo pomůže s péčí?

Odpověď na dotaz ze dne 7. prosince 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den chtěla jsem se zeptat je to dva dny co mi lékařka zdělila ,že maminka je těžký onkologický pacient má metastázy v kostech odhalilo to CT. Příští týden jdeme na vyšetření scintigrafické vyšetření skeletu.Potřebovala bych vědět zda zvládnu to abych si nechala maminku doma a pečovala o ní ,pracuji už 10 let v domově důchodců tak nějaké zkušenosti mám.Kde se mám obrátit kdo mi pomůže s nějakou péči .
Jitka
Píšete, že jste se od lékařky nedávno dozvěděla, že Vaše maminka má metastáze v kostech. Ptáte se, zda zvládnete o maminku pečovat doma, a kam se máte obrátit o pomoc.

Dobrý den, paní Jitko,

ve Vaší situaci je ohledně péče o Vaši nemocnou maminku doma důležité, kde bydlíte, a jak je pro Vás dostupná síť zdravotně sociálních terénních služeb, případně zda máte kolem sebe někoho z blízkých, kdo by Vás mohl při péči podpořit. Záleží ale také na Vašich silách a na tom, co by ráda maminka. Pomoci ve zvažování sil a volbě služeb Vám mohou pomoci i informace od lékaře maminky, abyste věděla, co lze od postupu nemoci očekávat, na jaké příznaky je třeba se případně nachystat, co pro péči zajistit apod.

Kladete si otázku, jestli péče doma jde zvládnout. Desetiletá zkušenost s péčí o seniory může být cenný zdroj podpory pro Vás osobně, vážím si toho, že chcete zkusit o maminku pečovat doma. Pravděpodobně sama tušíte, že péče o těžce nemocného doma je náročná, fyzicky i psychicky, nicméně máme zkušenost, že to rodiny zvládají. Jak sama píšete, v péči doma mohou pomoci další služby. Většina rodin si ale také pro jistotu – pro případ, že by jim došly síly nebo se třeba přihodilo něco nečekaně – zajišťuje předem péči lůžkovou, takový postup doporučuji.

S péčí o zdravotní obtíže Vám doma může pomoci domácí hospicová péče, která je vedena lékařem, podpořena péčí zdravotních sester a dalšími návaznými službami – jako je psychická podpora, duchovní podpora, pomůcky pro zjednodušení péče a další. Cílem je, aby nemocnému bylo co nejlépe v těžké nemoci, tlumí se příznaky jako dušnost, bolesti atd. Neznám místo Vašeho bydliště, proto posílám odkaz na adresář služeb v ČR.

Péči o hygienu a také setrvání u Vás doma, kdybyste se potřebovala vzdálit, pomohou zajistit pečovatelské služby, které jsou nezdravotnické a hrazené rodinou, cca 130 Kč za hod, pro Prahu a okolí najdete pečovatelky také v našem adresáři, širší možnosti nabízí Registr poskytovatelů sociálních služeb.

Svou situaci můžete více probrat (i telefonicky) např. v poradně Domácího hospice Cesta domů nebo v hospicové poradně v místě péče (bývají při hospicích), pokud je u Vás dostupná

S přáním všeho dobrého pro Vaši maminku i Vás

Irena Buchtová