Maminka má metastázy na mozku, játrech a v kostech. Trápí ji nevolnost a zvracení. Mohu jí něčím pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 4. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
starám se o maminku s metastázami do mozku, jater a kostí a asi před týdnem začala zvracet žluté hleny - může to být od jater? Stále je ji těžko od žaludku, je zahleněná, stěžuje si, že je to pocit jakoby se nemohla vyprázdnit, i když může. Je mi ji hrozně líto, že se tak trápí, můžu ji něčím pomoct? Dává si po lžičkách studenou kofolu a to ji na chvilku pomáhá, ale jídla do sebe moc nedostane, i když hlad má. Taky ji před pár týdny otekla levá ruka. V nemocnici nic nenašli, ani trombózu a řekli ji jen, ať to něčím stahuje, ale je to stále stejné. Budu ráda za odpověď a děkuji.

Zuzana

Dobrý den, paní Zuzano,
Vaše maminka trpí velkými nevolnostmi a zvracením při metastatickém postižení jater, mozku a kostí. Jediné, co ji trochu pomáhá je kola po lžičkách, jíst se nedaří. Ptáte se, jak můžete mamince pomoct a zda zvracení souvisí s metastatickým postižením jater.

Zvracení pravidelně doprovází poruchu činnosti jater, objevuje se však i při zvětšujících se ložiskách v mozku a také při některých typech kostních metastáz. Takže určitě souvisí s pokročilostí onkologického onemocnění Vaší maminky. Zda se na zvracení v tuto chvíli podílí jen jedna příčina, anebo se kombinují (to je pravděpodobnější), nemusí být snadné rozlišit. Každopádně, vzhledem k tomu, že ani jedna z příčin není vyřešitelná, protože bohužel postup onkologického onemocnění rozšířeného na tolika místech v těle není možné zastavit, lze využít léky, které mírní pocit na zvracení nezávisle na vyvolávající příčině. Takto na dálku Vám nemohu říct, který lék konkrétně by byl pro Vaši maminku nejvhodnější, ale rozhodně se zkuste obrátit buď na ambulanci paliativní a podpůrné péče, pokud máte nějakou v dosahu, případně na ošetřujícího onkologa či praktického lékaře maminky.

To, co pro maminku můžete udělat vy osobně je, že budete respektovat kolik a čeho maminka zvládne sníst a vypít. To bývá pro pečující nejtěžší, když onkologicky nemocný blízký přestane jíst a pít. Bohužel je to však součást pokročilého onemocnění, zejména při postižení jater. Nucení k jídlu situaci jen zhoršuje a nemocného ještě více vyčerpává, pokud již nezvládne jídlo strávit a využít ve vlastní prospěch.

Moc mě mrzí, že Vám nemůžu dát optimističtější informace, ale Vaše maminka je bohužel hodně nemocná. Moc jí i Vám přeji, abyste našli pomoc u odborníků, aby se maminka netrápila zvracením a nevolností. Ideální je tedy paliativní ambulance či tým mobilního nebo lůžkového hospice. Bez toho, aby lékař Vaši maminku viděl, nemůže ordinovat žádné léky.

S úctou,

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz