Maminka má metastázy na mozku. Co můžu očekávat? Je možné případné bolesti eliminovat?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Maminka se 4 roky léčila s karcinomem vaječníků. Prošla si chemoterapií, biologickou léčbou, opět chemoterapií a znovu biologickou léčbou, která jí byla ukončena ke konci loňského roku, protože měla problémy se snášením léku. Nyní jí byly zjištěny mnohačetné metastáze na mozku o kterých předtím nikdo nevěděl. Bylo jí předepsáno deset cyklů ozařování. Můj dotaz zní, co můžeme čekat ohledně postupu nemoci. Předpokládám, že se metastázy budou zvětšovat a tím působit řadu problémů tím, jak budou tlačit na určité časti mozku. A je možné zcela eliminovat bolest, která je s tím spjata? Předem děkuji za odpověď

Petra

Vaše maminka se čtyři roky léčila s karcinomem vaječníků. Po náročné léčbě se objevily metastázy na mozku, a proto musela být onkologická léčba ukončena. Potřebujete vědět, co můžete od dalšího průběhu očekávat, jaké problémy můžou začít maminku obtěžovat a zda je možné případné bolesti zcela odstranit.

Dobrý den,

Vaše otázky jsou velmi důležité a cením si Vaší otevřenosti. Znamená to, že chcete být připravena i na to, co mamince nepřejete, abyste jí mohla být co největší oporou.

Co se týká bolestí, nemůžu vám zaručit, že je možné je vždy zcela odstranit, ale rozhodně je možné je výrazně tišit na snesitelnou úroveň. Máme zkušenost, že ozařování má většinou dobrý efekt na zmírnění potíží, které metastázy v mozku vyvolávají a většinou pacienty bolest hlavy netrápí. Co by mohlo bolet spíš, je břicho, pokud jsou nějaká nádorová ložiska v oblasti pánve. Ohledně dalších problémů, které můžou přijít, skutečně závisí na lokalizaci metastáz v mozku. Může dojít ke změnám chování, zmatenosti a desorientaci, může dojít k poruchám motoriky, hybnosti končetin, poruchám řeči, polykání nebo zraku. V naprosté většině případů nemocný hlavně slábne, časem zcela ulehne a je závislý na pomoci s hygienou na lůžku, přestane jíst a pít a většinu času spí, až se pomalu prospí do poslední chvíle života. Poslední dny života bývají nemocní často v kómatu, kdy nedokážou komunikovat. Neznamená to však, že své okolí nevnímají. Věříme, že i když nemocní nedokážou nic vyjádřit, nejspíše velmi dobře vnímají to, co je pro ně důležité a cenné. Tedy zejména přítomnost svých nejbližších. V malém množství případů se můžou objevit epileptické záchvaty, ty ale u pacientů po ozařování moc často nevídáme. Pokud se někdy objeví, tak na jejich zmírnění či prevenci jsou účinné léky. Z mé zkušenosti je úplný závěr života v důsledku mozkových metastáz velmi klidný. To, co může být těžké, jsou stavy zmatenosti a změny chování v situaci, kdy nemocný ještě dokáže komunikovat a být aktivní. Nestává se to vždy, jen pokud jsou metastázy v čelním mozkovém laloku. V takové chvíli je důležité mít na paměti, že to jak se nemocný ke svým blízkým chová, nevychází z jeho vztahu k nim, ale je to „jen“ projev nemoci, kterou on sám nemá pod kontrolou. Rozhodně ve všech těchto situacích, které by mohly být tíživé pro nemocného i jeho rodinu, je možné ulevit léky. Rozhodně se ve chvíli zhoršení stavu maminky neváhejte obrátit na domácí či lůžkový hospic. Určitě nejpozději ve chvíli, pokud by maminka měla bolesti, byla by neklidná, špatně by spala, nebo by měla potíže s polykáním.

Moc mě mrzí, že pro Vás nemám příznivější informace. Přeji Vám hodně sil a co nejvíce společného času.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz