Maminka má malobuněčný karcinom a četné metastázy na mozku. Co můžeme čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 5. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobry vecer, tri tydny jsme s maminkou cekali na vysledky z histologie a jeste nez dosly tak jsme ji museli ve stredu odvezt do nemocnice se silnymi bolestmi hlavy. Obcasna dezorientace, unava. Vysledek z CT nas uplne srazil. Cetne metastazy na mozku. Byly ji podavany kortikoidy na opadnuti otoku. V nedeli byla propustena s tim, ze v Praze uz jsou vysledky.
Zaver zni:
Centralni bronchogenni karcinom praveho spojeneho bronchu cytolog. a histolog. malobunecny karcinom. T4N2M1b ( plice, mozek) st.IV, zavedeni stentu do HDZ.
Jako "lecba" nasazeno ozarovani krania. Bohuzel cekaci doba az 5 tydnu. Maminka se zatim citi dobre. Obcas zakasle, obcas citi hlavu. Muzete nam k tomu stavu neco rici? Co muzeme cekat... Predem Vam moc dekuji

Lea

Vaše maminka má nádor plic, který se rozšířil do mozku. Dostává kortikoidy, aby se snížil otok a je naplánováno ozařování hlavy. Ptáte se, co můžete čekat.

Vážená Leo,

neznám podrobnosti, tak mohu psát jen obecně. Nádory plic jsou nesourodý soubor nemocí, přesný typ (který lze zjistit odběrem vzorku) určuje typ léčby a také průběh nemoci. Je-li ale nádor již rozšířen, nemusí být vůbec nutné blíže typ nádoru určovat. Nádory plic, obzvláště ve chvíli, kdy se již rozšířily do dalších částí těla, mají bohužel špatnou prognózu. To znamená, že jakákoli protinádorová léčba může pouze zabrzdit růst nádoru a zabrzdit jeho další šíření, ale není možné od ní čekat vyléčení. Ozařování hlavy může mamince velmi ulevit, protože ovlivní růst metastáz a sníží otok mozku, ale není pravděpodobné, že by ozáření dokázalo metastázy zcela odstranit. Co můžete čekat, závisí hodně na současném stavu maminky — zda hubne, kašle, má bolesti, zda má případně ještě jiné nemoci, v jaké je celkové kondici a kolik je jí roků. Nejlépe vám na tyto otázky odpoví onkolog. Je možné, že kromě záření hlavy nebude pro maminku vhodná jiná protinádorová léčba. V tom případě by měl lékař nabídnout paliativní léčbu — tedy kontrolu bolestí, dušnosti a dalších příznaků, které mohou pokročilé nádorové onemocnění provázet. Můžete se také sami obrátit na lékaře specialistu — paliatra. Tito lékaři nejčastěji pracují v lůžkových nebo mobilních hospicích.

Je zřejmé, že vás rychlost a rozsah nemoci zaskočily. Je důležité, abyste měli možnost klást ošetřujícím lékařům otázky, které vás trápí. Co čekat od nemoci, co čekat od léčby a jak vůbec bude léčba vypadat a co může přinést dobrého i nepříjemného.

Přeji vám i mamince, abyste našli lékaře, kterému budete důvěřovat a který vám bude průvodcem na další cestě.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz