Maminka má karcinom močového měchýře. Bude možné použít paliativní sedaci?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 2. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda lze použít paliativní analgosedaci na všechny druhy rakoviny? Maminka má rakovinu močového měchýře.
Děkuji Renata.

Renata

Vaše maminka má karcinom močového měchýře. Zajímá Vás, zda lze paliativní sedaci použít na všechny druhy rakoviny, tedy i v případě Vaší maminky.

Milá Renato,

pro indikaci paliativní sedace není rozhodující základní onemocnění pacienta (tedy např. konkrétní typ nádoru), ale fakt, že se nemocný nachází v závěru života a tíže symptomů, které se nedaří mírnit jinými postupy.

Nejčastějšími důvody pro zahájení paliativní sedace je dušnost, neztišitelné bolesti či delirium, které nereagují dostatečně na medikaci neovlivňující stav vědomí pacienta. Tehdy je na místě, samozřejmě pokud s tím nemocný souhlasí, využít paliativní sedaci, tedy farmakologické tlumení ke zmírnění utrpení pacienta.

Tedy odpověď zní ano, i u rakoviny močového měchýře je možno v posledních dnech života sáhnout k paliativní sedaci, pokud je to třeba. Tedy když umírající velmi trpí a nelze úlevy od obtíží dosáhnout jinou cestou.

Myslím na Vás i na Vaši maminku a moc Vám přeji, abyste všechny těžkosti zvládly, co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz